Sklep internetowy to świetny pomysł! Zarówno dla tych, którzy chcą rozwinąć swój stacjonarny biznes, jak i jako główna działalność. Z czym musisz się zmierzyć decydując się na otwarcie sklepu www? O jakich aspektach pamiętać? Co może okazać się pomocne, a co utrudnia działanie? Odpowiedzi na te wszystkie pytania przygotowała dla Was Kinga Tobała – specjalistka platformy Sky-Shop, dostarczającej oprogramowanie do prowadzenia sklepu internetowego.
1. Dla kogo sklep internetowy jest idealnym biznesem?
Systematyczne wzrosty w e-commerce i coraz większy udział handlu internetowego w sprzedaży detalicznej wskazują, że o sklepie internetowym powinien pomyśleć każdy, kto wiąże swoją przyszłość ze sprzedażą.
Własny sklep internetowy jest doskonałym krokiem w rozwoju biznesu dla:
- sklepów stacjonarnych,
- producentów (także tych lokalnych),
- autorów produktów cyfrowych,
- osób z aktywną społecznością zgromadzoną wokół bloga, profilu na Instagramie bądź Facebooku, a także kanału na YouTube,
- początkujących przedsiębiorców, którzy chcą ograniczyć koszty rozpoczęcia działalności – tutaj z pomocą przychodzi dropshipping.
Dowiedz się więcej o dropshippingu!
Prawo w dropshippingu. Wszystko, co musisz wiedzieć! | Blog SKY-SHOP.pl
Dropshipping a regulamin i polityka prywatności sklepu internetowego | Kreator Legal Geek
2. Jak zacząć prowadzić sklep internetowy?
Dziś założenie sklepu internetowego nie wiąże się z koniecznością posiadania wiedzy technicznej, zatrudnieniem programisty i miesiącami oczekiwania na wdrożenie projektu!
Profesjonalne oprogramowanie dla sklepu internetowego jest dostępne od ręki. Jako przedstawicielka marki Sky-Shop.pl mogę powiedzieć, że nasze oprogramowanie maksymalnie upraszcza proces zakładania i prowadzenia sklepu internetowego, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą całą swoją uwagę skupić na rozwoju biznesu i pominąć zajmujące mnóstwo czasu aspekty techniczne – aktualizacje systemu, wprowadzanie nowych funkcji, zabezpieczenia, kwestie serwerowe i szereg innych.
Zasada działania jest prosta. Zakładasz sklep w Sky-Shop, konfigurujesz i sprzedajesz! W ramach abonamentu otrzymujesz kompleksowe oprogramowanie do sprzedaży online, nielimitowane wsparcie doradców, a nawet aplikację mobilną do zarządzania sklepem. Właśnie dlatego, do rozpoczęcia prowadzenia sklepu internetowego wystarczą Ci:
- produkty (autorskie lub z hurtowni),
- regulamin sklepu,
- domena bez hostingu kupiona u dowolnego rejestratora domen,
- umowy/kontakt z firmami zewnętrznymi (płatności, kurierzy),
- pomysł na sklep internetowy i jego reklamę.
Rozpoczęcie prowadzenia sklepu internetowego będzie wiązało się z koniecznością stworzenia logo i grafik promocyjnych. Te możesz zlecić profesjonaliście lub wykonać samodzielnie w ogólnodostępnym programie np. Canva.
Sprawdź, jak założyć sklep internetowy w Sky-Shop!
3. Czego nie może zabraknąć w sklepie internetowym?
Jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań marketingowych należy upewnić się, że sklep:
- został skonfigurowany – posiada intuicyjne drzewo kategorii, na stronie głównej dostępne są produkty ze znacznikami nowość, bestseller, promocja i podobne, grafiki i bannery są wyraźne, wyróżniki (np. darmowa dostawa) zostały podkreślone itp.,
- prezentuje szczegółowe informacje o produktach – opisy, uzupełnione parametry związane z masą, wymiarami, tabele rozmiarów itp.,
- ma aktywny certyfikat SSL, który odpowiada za szyfrowanie danych klientów,
- posiada regulamin, który stanowi o bezpieczeństwie zakupów zarówno od strony kupującego, jak i sprzedawcy,
- ma aktywną bramkę płatniczą np. Sky-Pay – to ona pozwala korzystać z najchętniej wybieranych metod płatności: szybkiego przelewu, BLIKa, płatności kartą płatniczą.
W sklepie internetowym nie może też zabraknąć krótkiego koszyka zakupowego, który nie rozprasza kupujących i minimalizuje czas potrzebny na finalizację transakcji. To bardzo istotny element, na który w Sky-Shop.pl zwracamy szczególną uwagę.
Oczywiście, wymienione elementy to absolutne minimum potrzebne na start. Wraz z rozwojem sklepu internetowego, pojawią się w nim dodatkowe elementy np. promocje czasowe, newslettery, opinie konsumenckie i szereg innych dodatków wspierających sprzedaż.
Zobacz: Czego potrzebujesz, by założyć sklep internetowy? | Kreator Legal Geek
4. Jakie trudności można spotkać podczas prowadzenia sklepu internetowego?
Wyzwania, jakie pojawiają się w trakcie prowadzenia sklepu internetowego są często podobne do tych, które pojawiają się w innych biznesach. Pytania, które często zadają sobie początkujący sprzedawcy to m.in.:
- Jak pozyskać pierwszego klienta? Dróg jest wiele – Allegro, płatne reklamy Google Ads lub Facebook Ads, społeczność na Facebooku, YouTube lub Instagramie, a nawet znajomi.
- Jak wyróżnić się na tle konkurencji? Nie musisz oferować najniższych cen! Wystarczy, że dasz klientowi dodatkową wartość – błyskawiczną wysyłkę, wiedzę w postaci poradnika, obsługę posprzedażową, możliwość personalizacji produktu itp.
- Jak znaleźć rzetelną hurtownię do współpracy (także w dropshippingu)? Znajdź kilka firm, z którymi potencjalnie możesz podjąć współpracę, porównaj oferty i sporządź umowę, która będzie jasno określała warunki współpracy.
- Jak radzić sobie ze zwrotami i reklamacjami? Przede wszystkim musisz znać swoje prawa i obowiązki, a co za tym idzie – działać zgodnie z obowiązującymi przepisami. Później przyjdzie czas na minimalizowanie liczby zwrotów np. przez dokładniejsze przedstawianie produktów.
Sprawdź też 5 największych błędów sklepów internetowych | Kreator Legal Geek
5. Jakie narzędzia są przydatne dla początkujących sprzedawców?
Początkujący sprzedawcy w oprogramowaniu Sky-Shop znajdą wszystkie niezbędne do sprzedaży narzędzia. Panel administracyjny pozwala na znacznie więcej niż konfiguracja sklepu i handel w marketplaces. Wśród wbudowanych funkcji znajdują się m.in. podstawowy moduł księgowy, newsletter, kody rabatowe i szereg innych usprawniających sprzedaż.
Dla usprawnienia swoich działań, warto uzupełnić oprogramowanie o kilka (w większości darmowych) narzędzi.
W narzędziowniku powinny znaleźć się także:
- Google Analytics do analizy ruchu na stronie (darmowe);
- Canva lub inny program graficzny (darmowe lub płatne);
- Google Trend do śledzenia pików sprzedażowych (darmowe);
- Trade Analytics oraz TradeWatch (dane historyczne) do analizy sprzedaży na Allegro.
W kolejnych etapach:
- program księgowy np. wFirma, iFirma;
- program do mailingu np. Freshmail;
- program do obsługi klientów wprost z witryny sklepu np. Live Chat.
Regulamin sklepu internetowego
Pakiet dokumentów niezbędnych do prowadzenia sprzedaży w sklepie internetowym.
399
zł netto / rok
6. Jakie umiejętności przydają się przy prowadzeniu sklepu internetowego?
Zdecydowana większość początkujących sprzedawców znaczącą częścią, a czasem nawet każdym aspektem prowadzenia sklepu internetowego zajmuje się sama. Właśnie dlatego kluczową umiejętnością jest wyszukiwanie wartościowych informacji, dostosowanie ich do swoich potrzeb i skuteczne wdrożenie.
Na wagę złota będą też:
- Umiejętności analityczne – pomogą w podejmowaniu decyzji biznesowych, optymalizacji działań sprzedażowych;
- Kompetencje miękkie – okażą się pomocne przy rozmowach z dostawcami i klientami;
- Wszelkie umiejętności związane z marketingiem oraz kreatywność.
7. Jakie kanały promocji są najbardziej skuteczne?
Nie ma jednej, uniwersalnej metody promocji sklepu internetowego. Kanały reklamowe powinny zostać dobrane do miejsc, w których przebywają potencjalni odbiorcy produktów. Przykładowo w sklepach z atrakcyjnymi wizualnie artykułami np. biżuterią, odzieżą, dodatkami do mieszkania, dobrze sprawdzają się reklamy na Instagramie i Facebooku.
Jedną z najbardziej uniwersalnych, skutecznych form reklamy jest retargeting (szerszej publiczności znany jako remarketing), czyli wyświetlanie reklam osobom, które miały już styczność z marką np. obejrzały produkt, weszły na stronę główną. Właśnie dlatego Sky-Shop wspiera klientów w tym zakresie i udostępnia narzędzia umożliwiające korzystanie z Pixela od Facebook oraz remarketing dynamiczny Google Ads.
Mówiąc o reklamie, warto podzielić działania ze względu na czas, po którym przyniosą efekt:
- Krótkofalowe np. Google Ads, Facebook Ads. Sprzedaż może pojawić się niemal natychmiast po uruchomieniu kampanii i zniknąć wraz z jej zakończeniem. Koszty uzależnione są od wybranego modelu rozliczeniowego, jednak zazwyczaj zapłacimy za jednorazowe kliknięcie w reklamę.
- Długofalowe np. pozycjonowanie. Ruch na stronie głównej, kategorii w sklepie, konkretnym produkcie lub blogu pojawi się wtedy, gdy wybrana fraza trafi do czołowych wyników wyszukiwania. W zależności od trudności frazy oraz obecnej pozycji sklepu internetowego, może to potrwać od kilku tygodni do nawet kilkunastu miesięcy. Koszt pozycjonowania bywa wysoki, jednak przynosi efekty przez długi czas, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów z tytułu przejścia na stronę (jak ma to miejsce w przypadku Facebook i Google Ads).
W praktyce, najlepsze wyniki przynosi łączenie strategii krótkofalowych i długofalowych.
Zobacz: Reklama nowego sklepu internetowego | Kreator Legal Geek
8. Jakie aspekty prawne związane z prowadzeniem sklepu internetowego są najtrudniejsze?
Z naszych obserwacji wynika, że największym wyzwaniem dla początkujących, a często nawet bardziej zaawansowanych, sprzedawców jest zapoznanie się ze wszystkimi aspektami prawnymi w zakresie obsługi klienta, w tym:
- obsługi zwrotów (możliwość zwrotu oraz jej brak w określonych sytuacjach, czas na zwrot, zwrot pieniędzy kupującemu, pokrycie kosztów wysyłki zwrotnej);
- obsługi reklamacji;
- informacji, które muszą znaleźć się w regulaminie;
- RODO (szczególnie wykorzystywanie zebranych danych o klientach);
- znajomość konsekwencji niestosowania się do obowiązującego prawa.
Ze względu na zawiłość zagadnień, rekomendujemy klientom zwrócenie się do profesjonalistów w zakresie prawa w e-commerce. Legal Geek dba przede wszystkim o dokumenty w sklepach internetowych, ale też chętnie dzieli się praktycznymi wskazówkami. Przekonaliśmy się o tym niejednokrotnie podczas organizowanych wspólnie webinarów.
9. Jakie kanały sprzedaży są najbardziej skuteczne?
Dane gromadzone przez Sky-Shop.pl wskazują, że największe przychody generują sklepy internetowe oraz sprzedaż na Allegro. Oczywiście, jest to ogólny trend, który w przypadku poszczególnych biznesów może wyglądać zupełnie inaczej.
Jako platforma wspieramy sprzedaż wielokanałową. Nasi klienci sprzedają w miejscach takich, jak:
- własny sklep internetowy;
- Allegro;
- eBay;
- Facebook Marketplace;
- OLX;
- Empik Marketplace;
- Morele Marketplace;
- a wkrótce także Amazon.
10. Co uważacie za swój największy sukces biznesowy w dziedzinie e-commerce?
Przeszło 10 lat naszej działalności zaowocowało kilkoma tysiącami dobrze prosperujących sklepów internetowych, które na co dzień korzystają z rozwiązań Sky-Shop. Cieszymy się, że sprzedawcy, którzy stawiali z nami pierwsze kroki w e-commerce świętują swoje coraz większe sukcesy.
Ogromnym wyróżnieniem i powodem do dumy jest zainteresowanie, jakim cieszą się udostępniane przez nas materiały edukacyjne – webinary, wpisy blogowe i poradniki, a także grupy na Facebooku skupiające się wokół tematyki e-commerce, np.:
Jednym z naszych większych sukcesów ostatnich miesięcy jest pomoc przedsiębiorcom w przeniesieniu sprzedaży z offline do online. Pandemia na wielu z nich wymusiła szybkie rozpoczęcie dotychczas nieznanej sprzedaży internetowej.
Dzięki oprogramowaniu Sky-Shop i pomocy profesjonalnego supportu, sprzedawcy uruchamiali swoje sklepy w błyskawicznym tempie, a wielu z nich notowało sprzedaż nawet w 48 h od otwarcia sklepu!
Wywiadu udzieliła Kinga Tobała – specjalistka ds. marketingu w Sky-Shop.pl