Sklep internetowy w pytaniach i odpowiedziach | Wywiad z Shoper.pl

wywiad ze shoper na temat sklepu internetowego

Spis treści

Artykuł ten rozpoczyna cykl wywiadów udzielonych Legal Geek przez naszych Klientów. Mają oni za sobą wiele lat pracy w e-commerce, a co za tym idzie – olbrzymią wiedzę i doświadczenie! Dlatego zadaliśmy im pytania, które pomogą Wam w wystartowaniu z własnym e-biznesem. Przed Wami 10 pytań i odpowiedzi, które wskażą, jak prowadzić sklep internetowy! Wywiadu udzieliła Oliwia Tomalik – Marketing Manager w Shoper.

1. Dla kogo sklep internetowy byłby idealnym biznesem?

Sklep internetowy to dobry biznes dla każdego, niezależnie od branży i stopnia zaawansowania. Każdy, kto ma plan na własną firmę i wie, co chce sprzedawać, może to zacząć robić online. Najważniejsze na starcie są dobre pomysły i chęci do działania. Widać to choćby po firmach, które do tej pory działały i sprzedawały stacjonarnie, ale coraz chętniej przechodzą do kanału online. Wiele z nich przekonała do tego pandemia i różne ograniczenia w handlu, w tym także w niedziele. Internet pozwala im sprzedawać stale, niezależnie od pory dnia czy dnia tygodnia. 

Do tego zakupy online – o ile oczywiście prowadzą je uczciwi sprzedawcy – są teraz całkowicie bezpieczne. Dzięki nowoczesnym i bezgotówkowym systemom płatności, łatwej obsłudze zwrotów, przyciągają klientów na e-zakupy przede wszystkim szybkością i wygodą.

2. Jak zacząć prowadzić sklep internetowy?

Samo założenie sklepu internetowego jest dziś dosyć proste. Gotowe oprogramowanie e-commerce, takie jak Shoper, pozwala na uruchomienie sprzedaży online niemal z dnia na dzień. Ale wcześniej należy się do tego odpowiednio przygotować od strony biznesowej. Najlepiej zacząć od analizy rynku i konkurencji. Czy ktoś już sprzedaje podobne produkty? Jeśli tak, to jak to robi i do jakiej grupy odbiorców je kieruje? Czego oczekują jego klienci i co nowego możemy im zaoferować? Dzięki tym informacjom znajdziemy swoją niszę – czyli segment rynku, w którym możemy zacząć sprzedawać i wyróżnić się na tle konkurencji.

3. Czego nie może zabraknąć w sklepie internetowym?

Często klienci myślą, że e-commerce to bardzo złożony proces. A tak naprawdę trzeba zadbać o kilka najistotniejszych kwestii, czyli: produkty, logistyka oraz płatności. I to w zasadzie gotowiec, który pozwala nam sprzedawać, bo najważniejsze jest po prostu przyjmowanie zamówień.

Do tego sprzedawca potrzebuje odpowiedniego systemu, w którym będzie mógł na bieżąco zarządzać sprzedażą i obsługą zamówień. Żeby jednak złożenie zamówienia było w ogóle możliwe, sklep wymaga właściwych narzędzi, dzięki którym klient sfinalizuje swój zakup. Konieczne są więc dzisiaj bezpieczne, zintegrowane ze sklepem płatności. Trzeba wiedzieć, że klienci najchętniej wybierają dzisiaj szybkie przelewy, płatność kartą i BLIK. Dlatego najlepiej od razu skorzystać z rozwiązania, które łączy wszystkie najpopularniejsze dziś metody – w sklepach Shoper taką możliwość dają Shoper Płatności.

W następnym kroku musimy zadbać o wysyłkę zamówień. Dobry sklep internetowy powinien oferować kupującemu co najmniej kilka sposobów dostawy. Zintegrowane dostawy kurierskie i do paczkomatu to pewny sposób na szybkie oraz bezpieczne dostarczenie towaru do klienta.

4. Jakie trudności można spotkać podczas prowadzenia sklepu internetowego?

Wiele problemów, z jakimi zmagają się właściciele sklepów internetowych, wynika wcale nie z kwestii technicznych, a z nieznajomości rynku lub niewłaściwego podejścia do rozwoju swojej marki. Sprzedaż we własnym e-sklepie nie musi być trudna, ale to nie znaczy, że nie jest poważnym biznesem. Nawet jeżeli sklep online nie jest głównym źródłem dochodu, warto traktować go jako inwestycję z potencjałem.

Kolejną trudnością jest często kwestia finansowania. Do rozwoju sklepu internetowego potrzeba w końcu trzech komponentów: czasu, pomysłu i pieniędzy. Na szczęście oferta produktów finansowych dla firm z sektora e-commerce jest coraz szersza, a od 2022 roku sklepom Shoper oferujemy dodatkowe usługi, pozwalające im skorzystać z finansowania na dowolny cel. Może to być rozwój oferty, powiększenie zespołu czy reklama. Handel, a w szczególności handel internetowy, nie może rozwijać się bez odpowiednich narzędzi, a do nich na pewno należą sprawdzone produkty finansowe.

5. Jakie narzędzia są przydatne dla początkujących sprzedawców?

Najlepsze narzędzia to te o potwierdzonej skuteczności i stosunkowo łatwe w obsłudze. Warto na starcie skorzystać z dostępnych rozwiązań Google. Dzięki Google Trends możemy śledzić, czego szukają internauci i jakie frazy zyskują na popularności w danym okresie. To daje nam szansę na szybsze reagowanie na oczekiwania konsumentów i dostosowanie oferty do aktualnej sytuacji na rynku.

Trzeba też wiedzieć, jak nasz sklep pozycjonuje się wynikach wyszukiwania, bo od tego zależy, czy klienci w ogóle do niego trafią. Za pomocą Google Search Console sprawdzamy, jakie hasła kierują użytkowników na naszą stronę i co możemy zrobić, by być bardziej widoczni w wyszukiwarkach. Natomiast dzięki Google Analytics zyskujemy pełny wgląd do statystyk ruchu i sprzedaży na naszej stronie, dzięki czemu wiemy, skąd przychodzą nasi klienci i gdzie w naszym sklepie napotykają trudności.

W miarę rozwoju sklepu internetowego warto inwestować również w dodatkowe narzędzia, które dają jeszcze więcej możliwości w zależności od potrzeb. Otwierając sklep internetowy Shoper, sprzedawcy zyskują dostęp do wielu aplikacji i dodatków, w tym do raportów, które pozwalają im analizować i rozwijać sprzedaż. 

6. Jakie umiejętności przydają się przy prowadzeniu sklepu internetowego?

Prowadzenie własnego sklepu wymaga przede wszystkim dobrej organizacji i wielozadaniowości. Zwłaszcza, jeśli chcemy zajmować się tym sami. Wtedy jedna osoba musi przyjąć zamówienia, przygotować je i wysłać, obsłużyć zwroty oraz reklamacje. Pewnym ułatwieniem może być tutaj dropshipping – wówczas wysyłka zamówień leży po stronie hurtowni, z którą jako sklep nawiązujemy współpracę.

Samodzielny sprzedawca musi też umieć właściwie obsłużyć klienta i zapewnić mu pozytywne doświadczenia zakupowe. Powinien także dbać o wizerunek swojej marki i wykorzystywać do tego media społecznościowe. To sporo pracy i odpowiedzialności.

Na szczęście dzięki gotowemu oprogramowaniu, takiemu jak Shoper, z barków przedsiębiorcy spada ogromny ciężar. Nie musi on znać się na budowaniu stron internetowych czy programowaniu, nie martwi się też o technikalia i kwestie serwera, które dostaje w cenie. Po prostu otwiera sklep online, który na start ma wszystko, co trzeba, by uruchomić sprzedaż online. Do tego mimo że jest rozwiązaniem gotowym, to jednak nie zamkniętym – tak jak wspomniałam wcześniej, można je rozbudować o dodatkowe aplikacje i funkcjonalności.

7. Jakie kanały promocji są najbardziej skuteczne?

Jeśli chcemy skutecznie sprzedawać w Internecie, musimy być tam, gdzie nasi klienci – czyli przede wszystkim w mediach społecznościowych. To tam spędzają oni najwięcej czasu, szukają inspiracji i rozrywki, dlatego łatwiej do nich dotrzeć. Większość właścicieli sklepów Shoper przyznaje, że najwięcej klientów zyskuje właśnie dzięki social mediom. Najskuteczniejszy jest tutaj Facebook, który często stanowi dla kupujących pierwsze źródło informacji o firmie.

Świetne efekty przynoszą też płatne działania w Facebook Ads i Google Ads, które także prowadzą właściciele sklepów Shoper. Dzięki tym zabiegom marki stają się bardziej widoczne i łatwiej dostępne. W wielu branżach, np. odzieżowej czy kosmetycznej, warto wykorzystać również współpracę z influencerami – w końcu nic tak nie przekonuje do zakupu, jak polecenie od kogoś, kogo podziwiamy i darzymy zaufaniem.

8. Jakie aspekty prawne związane z prowadzeniem sklepu internetowego są najtrudniejsze?

O ile uruchomienie strony sklepu rzeczywiście jest dziś łatwe i szybkie, tak właściwej sprzedaży nie powinno się zaczynać bez zadbania o regulamin i inne niezbędne dokumenty. To ważne przede wszystkim dla kupującego, który chce mieć pewność, że sklep działa legalnie, a jego właściciel zadbał o kluczowe aspekty prawne. Z nimi sprzedawcy mogą mieć największe trudności, bo regulamin powinien być  w pełni zgodny z obowiązującym prawem, a do tego na bieżąco aktualizowany. Nie każdy jednak się na tym zna, a sprzedawcy nie muszą sami studiować kodeksów i zgłębiać prawnych zawiłości. Działanie tutaj na własną rękę byłoby nie tylko trudne, lecz nawet ryzykowne. W tej kwestii lepiej zaufać specjalistom, takim jak Legal Geek.

9. Jakie kanały sprzedaży są najbardziej skuteczne?

Właściciele sklepów internetowych Shoper pytani w naszym badaniu o inne serwisy i kanały, w których prowadzą sprzedaż online, na pierwszym miejscu wymieniają Allegro. Bardzo popularna jest również sprzedaż przez Facebooka. Część sklepów korzysta też z  marketplace’ów, takich jak Amazon, oraz porównywarek cenowych. To pokazuje, że dziś sprzedaż jest przede wszystkim wielokanałowa. Natomiast to, który z kanałów okaże się najbardziej skuteczny dla danego sklepu, zależy w dużej mierze od branży oraz przyzwyczajeń klientów. Dlatego tak ważna jest analiza i monitorowanie rynku oraz konkurencji.

10. Co uważacie za największy sukces biznesowy w dziedzinie e-commerce?

W każdym biznesie najtrudniejsze są początki. Nawet jeśli wcześniej odpowiednio się przygotujemy, stworzymy strategię oraz przemyślaną ofertę, wszystko musi jeszcze zostać zweryfikowane w praktyce przez najsurowszych krytyków, czyli czas i klientów. Gdy sklep internetowy przetrwa pierwszy rok i przyniesie zyski, to już można uznać to za duże osiągnięcie. Na platformie Shoper trzymamy kciuki za każdy otwierający się e-biznes. Polski e-commerce ma jeszcze dużo do sprzedania.

logo_shoper

Wywiadu udzieliła Oliwia Tomalik – Marketing Manager w Shoper.

Powiązane artykuły

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

WIELKANOC20

KOD WAŻNY DO 7.04.2024 roku, godz. 23:59

Wielkanoc w Kreatorze !

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

WIELKANOC

KOD WAŻNY DO 7.04.2024 roku, godz. 23:59

Wielkanoc w Kreatorze !

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

EXTRA20

KOD WAŻNY DO 18.09.2023 roku, godz. 23:59

Promocja na start w Kreatorze!

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!