Sklep internetowy w smartfonie – jak o niego zadbać?

Sklep_internetowy_w_smartfonie

Spis treści

O ile jeszcze dekadę temu, można było uzyskać znaczną przewagę konkurencyjną otwierając sklep internetowy, tak dzisiaj, sam sklep www nie wystarczy. Dość powiedzieć, że w niektórych branżach, własna platforma sprzedażowa online to obecnie standard. Kluczowe jest to, by skutecznie odpowiedzieć na współczesne nawyki konsumentów, którzy coraz chętniej dokonują zakupów za pomocą urządzeń mobilnych. Poznaj 5 obszarów, w które należy zainwestować, by Twój sklep internetowy był mobile-friendly, czyli przyjazny dla użytkowników smarfonów. Chcesz wiedzieć jak zadbać o sklep internetowy w smartfonie? Czytaj dalej!

Responsywność jako must-have

W jednym z artykułów pisaliśmy o tym jak powinna wyglądać nowoczesna strona internetowa. Poradnik zaczęliśmy od kwestii absolutnie nadrzędnej – w związku z ogromnym wzrostem popularności przeglądania stron www za pomocą urządzeń mobilnych (głównie smartfonów), witryna każdego sklepu internetowego powinna być responsywna. Innymi słowy, strona posiada jeden layout, który dopasowuje się automatycznie do ekranu, na którym jest wyświetlana, niezależnie czy jest to ekran laptopa, smartfon czy tablet. Jest to o tyle ważne, że poprawne wyświetlanie strony na urządzeniach mobilnych stanowi jeden z czynników promujących witrynę w wynikach wyszukiwania Google.

Przeczytaj: UX – co to jest i jakie ma znaczenie w e-commerce

Brak dużych fragmentów treści

Przeglądając strony www na wąskim ekranie smartfona w naturalny sposób nie możemy zobaczyć tak dużo informacji jak na ekranie laptopa czy monitora. Dlatego też, w przypadku dużych “połaci” tekstu, strona wydaje się mało atrakcyjna, a jej scrollowanie czasochłonne. Z drugiej strony, z perspektywy SEO długa treść może być ważna, po to aby odpowiednio zoptymalizować daną podstronę pod kątem contentu i fraz kluczowych. Jedną ze stosowanych technik jest w tym celu umieszczenie bloków tekstu na samym dole strony, tak aby nie kolidowały z kluczowymi informacjami, które użytkownik powinien zobaczyć od razu po wejściu na stronę/podstronę. Podobnie w przypadku sklepów internetowych – nad listą produktów umieszcza się kilka kluczowych zdań, natomiast pod produktami  – dalszą część treści, zoptymalizowaną pod kątem pozycjonowania.

Widoczne (i wygodne) przyciski

W przypadku przeglądania stron internetowych bardzo ważne jest to, by zadbać o odpowiednią wielkość i rozmieszczenie przycisków. Jest to jeden z czynników wpływających na dobre lub złe doświadczenia użytkownika (UX). Przykładowo, jeśli przyciski będą zbyt małe, użytkownikom może być trudno w nie kliknąć korzystając z niewielkiego ekranu smartfona. Poza tym, jeśli przyciski są zbyt blisko siebie, może dochodzić do pomyłek (narzędzie Google Search Console traktuje to wręcz jako ważny błąd i wysyła ostrzeżenia z prośbą o poprawę). Kwestia wygody korzystania z przycisków jest szczególnie ważna w przypadku sklepów internetowych, gdzie wykorzystywane są buttony CTA (Call To Action), w tym przede wszystkim – przycisk “Kup Teraz”.

Warto przeczytać: 8 skutecznych sposobów na ułatwienie klientom zakupów online

Szybkość ładowania się podstron

W poszukiwaniu dobrych praktyk w branży e-commerce, warto czerpać z oficjalnych zaleceń Google w zakresie widoczności w wynikach wyszukiwania. Tak samo, jak premiowane są strony sklepów www dostosowane do urządzeń mobilnych, tak również dodatkowe “punkty” można uzyskać dzięki szybko ładującej się stronie. Poza tym, szybkość działania strony doceni zarówno algorytm wyszukiwarki, jak również użytkownik, który lada chwila może stać się Twoim klientem! Aby nie nadużywać cierpliwości użytkowników, warto dokonać analizy szybkości ładowania strony (np. za pomocą Page Speed Insight) i np. zoptymalizować rozmiar zamieszczonych na stronie grafik (w celu szybkiego “wyłapania” tych największych, warto skorzystać z darmowego (do 500 adresów URL) narzędzia – Screaming Frog.

Prosta ścieżka zakupowa 

Proste i szybkie przeprowadzenie użytkownika przez proces realizacji zamówienia w sklepie internetowym jest ważne zarówno dla wersji komputerowej, jak i mobilnej. Sklep internetowy w smartfonie rzadziej jednak wybacza błędy w tej kwestii. Dlatego też, formularze powinny być proste (jeśli to możliwe, warto wdrożyć automatyczne uzupełnianie), instrukcje wyraźnie opisane i czytelne, a proces płatności dostosowany do nawyków osób robiących zakupy w sieci z poziomu smartfona (czyli np. BLIK, karta płatnicza lub PayPal, zamiast tradycyjnych przelewów bankowych).

 

Wierzmy, że po wprowadzeniu powyższych rad Wasz sklep będzie zdecydowanie przyjemniejszy dla użytkowników, a o na pewno podziała z korzyścią dla Twojego biznesu! Po więcej porad dotyczących sklepów internetowych zaglądaj na naszego bloga. Info o nowych wpisach znajdziesz zawsze na naszej stronie na Facebooku – upewnij się, że nas obserwujesz!

Powiązane artykuły

Aktualności prawne

Jakie obowiązki wprowadza DSA?

DSA wprowadza szereg zróżnicowanych obowiązków, które są różne w zależności od skali działalności podmiotu do którego mają zastosowanie. Inne obowiązki będą dotyczyły dostawcy, który jest

Aktualności prawne

DSA a sklepy internetowe – czy naprawdę ma zastosowanie?

DSA czyli Akt o Usługach Cyfrowych to Rozporządzenie Unii Europejskiej określające wybrane elementy funkcjonowania niektórych usług internetowych. Jego celem jest zapewnienie większej transparentności i bezpieczeństwa

OSZCZĘDŹ DZIŚ

%

Z KODEM RABATOWYM

BACK

Kod ważny do: 2024-03-04 Godz. 23:59

Back TO School

Rozpoczynamy wspólne odliczanie do końca wakacji. Zaczynamy od rabatu na dokumenty prawne w wysokości 30% i każdego dnia, aż do 1 września, ten rabat będzie malał o 1%!
PROMOCJA OBOWIĄZUJE PRZEZ:
Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

OSZCZĘDŹ

15%

Z KODEM RABATOWYM

DSA15

KOD WAŻNY DO 05.03.2024 roku, godz. 23:59

Twój sklep
Zgodny z DSA!

Kup Regulamin sklepu internetowego, Pakiet E-sprzedawcy lub Pakiet E-sprzedawcy UE z 15% rabatem i otrzymaj bezpłatnie Warunki korzystania ze strony internetowej (DSA)!

OSZCZĘDŹ DZIŚ

25%

Z KODEM RABATOWYM

LUTY

KOD WAŻNY DO 14.02.2024 roku, godz. 23:59

Lutowa promocja w Kreatorze!

W Kreatorze też obchodzimy Dzień Zakochanych! Odbierz 25% rabatu na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Uruchom swój sklep internetowy i zacznij sprzedaż jeszcze przed Walentynkami!

OSZCZĘDŹ

30%

Z KODEM RABATOWYM

WEEK30

KOD WAŻNY DO 21.01.2024 roku, godz. 23:59

Tylko w ten weekend!

Odbierz 30% rabatu na wszystkie pakiety dostępne w Kreatorze i wygeneruj zgodny z prawem regulamin sklepu internetowego. Uruchom swój własny sklep internetowy!

BEZPŁATNY WEBINAR

Sklep internetowy krok po kroku: od działalności nierejestrowanej do uruchomienia
e-sklepu.

OSZCZĘDŹ

24%

Z KODEM RABATOWYM

NOWY2024

KOD WAŻNY DO 06.01.2024 roku, godz. 23:59

Wejdź w nowy rok
z Kreatorem!

Odbierz aż 24% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Rozpocznij nowy rok z własnym sklepem internetowym!

OSZCZĘDŹ

%

Z KODEM RABATOWYM

SWIETA

Kod jest ważny do północy. Każdego kolejnego dnia obowiązywać będzie nowy kod, którego wartość będzie o 1% niższa od poprzedniego

Odliczamy do Świąt!

Każdego dnia rabat maleje o 1%, nie czekaj złap najlepszą okazję na dokumenty prawne dla Twojego sklepu!

OSZCZĘDŹ

35%

Z KODEM RABATOWYM

BLACK35

KOD WAŻNY DO 27.11.2023 roku, godz. 23:59

BLACKWEEK

Największa okazja roku w Kreatorze Legal Geek. Rozpocznij legalną sprzedaż online.

OSZCZĘDŹ

23%

Z KODEM RABATOWYM

TNIEMY

KOD WAŻNY DO 08.11.2023 roku, godz. 23:59

Tniemy o stawkę VAT!

Odbierz aż 23% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Nie przegap tej okazji, uruchom własny sklep internetowy już dziś!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

TNIEMY

KOD WAŻNY DO 08.10.2023 roku, godz. 23:59

Promocja na start w Kreatorze!

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Nie przegap tej okazji, uruchom własny sklep internetowy już dziś!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

EXTRA20

KOD WAŻNY DO 18.09.2023 roku, godz. 23:59

Promocja na start w Kreatorze!

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!