Regulamin sklepu na Allegro. Czym jest i kto go potrzebuje?

regulamin sklepu internetowego na Allegro

Spis treści

Allegro to jedna z najbardziej rozpoznawalnych wśród Polaków marek, co sprawia, iż nie ma konieczności dogłębnego tłumaczenia, czym zajmuje się ta platforma. Z możliwości wystawiania swoich produktów na Allegro korzystają w Polsce tysiące przedsiębiorców, traktując tę platformę e-commerce jako główny lub dodatkowy (obok np. własnego sklepu internetowego) kanał sprzedaży. W niniejszym artykule przedstawimy zagadnienie Regulaminu Allegro oraz Regulaminu sklepu na Allegro – dokumentów istotnych tak dla sprzedawców, jak i ich klientów.

Regulamin Allegro – czym jest?

Aby dobrze zrozumieć poruszaną problematykę, kluczowe jest rozróżnienie „Regulaminu Allegro” od „Regulaminu sklepu na Allegro”. Regulamin Allegro to regulamin serwisu Allegro.pl, który określa relacje i warunki współpracy między spółką Allegro.pl, a użytkownikami, którzy korzystają z tego serwisu (sprzedającymi lub kupującymi produkty). Regulamin sklepu na Allegro to regulamin sprzedaży danego sprzedawcy – dokument, który określa relacje między sprzedającym a kupującym, czyli podmiotami zawierającymi umowę sprzedaży za pośrednictwem platformy Allegro. Należy o tym pamiętać, gdyż bardzo często pojęcia te stosowane są zamiennie. Zostawmy zatem Regulamin Allegro i skupmy się w dalszej części wpisu na Regulaminie sklepu na Allegro.

Kto potrzebuje Regulaminu sklepu na Allegro?

Regulaminu sklepu na Allegro potrzebują wszyscy przedsiębiorcy (a także osoby prowadzące tzw. działalność nierejestrowaną), którzy za pośrednictwem tej platformy e-commerce oferują swoje produkty. Tak samo jak w przypadku klasycznych sklepów internetowych, także na Allegro sprzedawca musi spełnić szereg obowiązków informacyjnych wobec swoich klientów. Jest to konieczne do tego, aby swoją działalność prowadzić w sposób legalny i uniknąć ewentualnych kar – w tym kar pieniężnych nakładanych przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Bardzo ważne jest więc, by korzystać z dokumentów lub wzorów dokumentów przygotowanych przez doświadczonych prawników. My w Kreatorze Legal Geek oferujemy dokumenty zgodne z obowiązującymi przepisami, które wygenerują się po uzupełnieniu przez Ciebie naszego formularza. W formularzu większość pytań jest zamkniętych, a generowanie jest automatyczne – nie jak w przypadku wzorów do samodzielnego wypełnienia.

Czy posiadanie Regulaminu sklepu na Allegro jest obowiązkowe?

Tak, choć warto przy tej okazji wspomnieć, że regulamin sklepu na Allegro zasadniczo przybiera inną formę niż w przypadku standardowego sklepu internetowego. Allegro przewiduje w ustawieniach konta sprzedawcy specjalne sekcje, takie jak “Warunki reklamacji” / “Reklamacja”, “Warunki zwrotów” / “Zwroty” czy “O Sprzedającym”, w których najlepiej jest umieścić odpowiednie postanowienia, składające się łącznie na regulamin. Postanowienia te będą widoczne pod każdą ofertą wystawianego przez Ciebie na Allegro produktu.

Kup Regulamin sklepu na Allegro i odbierz 500 zł!

Co powinno znajdować się w Regulaminie sklepu na Allegro?

Tak jak było to już wspomniane, zakres obowiązku informacyjnego w przypadku sprzedaży na Allegro nie różni się zanadto od wymogów obowiązujących w przypadku standardowego sklepu internetowego. Powinieneś więc wskazać m.in.:

  • Twoje dane identyfikujące,
  • stosowaną przez Ciebie procedurę reklamacyjną,
  • informacje dotyczące prawa odstąpienia od umowy,
  • informacje o pozasądowych sposobach rozpatrywania reklamacji,
  • zasady przetwarzania przez Ciebie danych osobowych klientów.

Zakres wymaganych informacji wynika nie tylko z powszechnie obowiązujących przepisów prawa (zwłaszcza z przepisów kodeksu cywilnego i ustawy o prawach konsumenta), ale także z wspomnianego na początku Regulaminu Allegro. Zgodnie z artykułem 5.1 Regulaminu Allegro: „Sprzedający sporządza Ofertę, wypełniając dostępny w ramach Allegro formularz sprzedaży, określając w ten sposób ogół warunków Transakcji”. W dalszej części tego artykułu znajdują się szczegółowe wymogi w zakresie obowiązku informacyjnego po stronie sprzedawcy.

Tworząc regulamin lub wypełniając wzór regulaminu należy wystrzegać się tzw. klauzul niedozwolonych, a więc postanowień, które kształtują prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Taką klauzulą niedozwoloną będzie np. postanowienie przyznające krótszy niż 14-dniowy termin na odstąpienie przez konsumenta od umowy.

Jak sprawnie wdrożyć profesjonalny Regulamin sklepu na Allegro?

W przypadku jakiejkolwiek działalności sprzedażowej, w tym działalności za pośrednictwem Allegro, nie warto korzystać z gotowych, nieprofesjonalnych wzorów znalezionych w sieci – tym bardziej w warunkach zmieniającego się co jakiś czas prawa. Dobrym pomysłem będzie natomiast indywidualny zakup dokumentu u prawnika lub skorzystanie z regulaminu sklepu na Allegro dopasowanego do Twoich założeń biznesowych, który możesz wygenerować w naszym Kreatorze Legal Geek. Po pierwsze – jest on opracowany przez zespół doświadczonych prawników, po drugie – w przypadku zmian w prawie jest na bieżąco aktualizowany, wreszcie po trzecie – kosztuje o wiele mniej niż indywidualna obsługa prawna.

Powiązane artykuły

jak sprzedawać na allegro?
Allegro

O czym należy pamiętać, sprzedając na Allegro?

Allegro to największa platforma sprzedażowa e-commerce w Polsce. Z powodu jej ogromnej popularności wielu przedsiębiorców korzysta z Allegro jako głównego kanału sprzedażowego. Spora część właścicieli

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

WIELKANOC20

KOD WAŻNY DO 7.04.2024 roku, godz. 23:59

Wielkanoc w Kreatorze !

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

WIELKANOC

KOD WAŻNY DO 7.04.2024 roku, godz. 23:59

Wielkanoc w Kreatorze !

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

EXTRA20

KOD WAŻNY DO 18.09.2023 roku, godz. 23:59

Promocja na start w Kreatorze!

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!