Jak wybrać dobre oprogramowanie do sklepu internetowego?

ilustracja monitora komputera z dashboardem sklepu internetowego

Spis treści

Prowadzenie sklepu internetowego wymaga posiadania odpowiedniego oprogramowania lub innymi słowy – platformy, która pozwala zarządzać sprzedażą online. Mamy tutaj na myśli obsługę magazynu, realizację zamówień, przetwarzanie płatności, organizację wysyłek do klientów i szereg innych zadań e-przedsiębiorcy. Pisaliśmy o tym m.in. w artykule: Czego potrzebujesz by założyć sklep internetowy? Dziś podpowiemy czym się kierować wybierając najlepszą dla siebie platformę e-commerce.

Na co zwrócić uwagę wybierając platformę sklepu www?

Przed podjęciem decyzji o wyborze programu, w którym obsługiwać będziemy nasz sklep internetowy, należy rozważyć rozmaite aspekty. Oto najważniejsze z nich:

 • Integracje – czy nasza platforma będzie kompatybilna z magazynem, serwisami aukcyjnymi oraz dostawcami usług płatniczych, kurierskich, analitycznych oraz marketingowych?
 • Hosting i domena – czy musimy zapłacić osobno za hosting i domenę czy może usługa jest już w cenie oprogramowania?
 • Pomoc techniczna – czy dostawca oprogramowania udziela na bieżąco wsparcia technicznego?
 • Cena – z jakimi kosztami wiąże się zakup lub dostęp do wybranej platformy?
 • Czas uruchomienia sklepu www – czy oprogramowanie będzie dostępne „od ręki” czy będziemy musieli na nie poczekać?
 • Responsywność – czy nasz sklep internetowy będzie dostosowany do urządzeń mobilnych?
 • Szata graficzna – czy w ramach oprogramowania mamy dostęp do atrakcyjnych szablonów graficznych?
 • Komfort użytkowania – czy interfejs oprogramowania jest intuicyjny, przyjazny i łatwy w obsłudze?
 • Aktualizacja oprogramowania – czy możemy liczyć na aktualizacje w przyszłości?

Oprogramowanie sklepu internetowego – 3 rodzaje platform

Wyróżniamy 3 główne rodzaje oprogramowania sklepu internetowego:

 • Open Source – oprogramowanie pudełkowe otwarte, czyli gotowy program do zainstalowania na serwerze,
 • SaaS – oprogramowanie w chmurze, dostępne z poziomu przeglądarki internetowej i opłacane na zasadach abonamentu,
 • Platformy dedykowane – oprogramowanie stworzone od A do Z na potrzeby konkretnego przedsiębiorcy.

Platformy Open Source – wady i zalety

Dużą zaletą platform Open Source jest to, że są darmowe oraz umożliwiają integrację z licznymi rozszerzeniami. Z drugiej strony – rozszerzenia te są dodatkowo płatne, więc należy przekalkulować, z których dokładnie będziemy chcieli korzystać. Kod oprogramowania jest otwarty, co stanowi zaletę jeśli wiemy jak się w nim poruszać, ale również wadę, ze względu na ataki hakerskie i konieczność dokonywania częstych aktualizacji. Jeśli nie mamy podstawowej wiedzy informatycznej, konfiguracja i obsługa poszczególnych elementów platformy może przyjść nam z pewnym trudem.

Najpopularniejsze platformy otwarte to WooCommerce oraz PrestaShop.

Oprogramowanie SaaS – dla kogo będzie najlepsze?

Platforma na abonament, czyli SaaS, to popularne rozwiązanie wśród początkujących e-przedsiębiorców. Sklep internetowy obsługujemy z poziomu panelu w przeglądarce internetowej, a dodatkowe integracje i rozszerzenia są już w cenie abonamentu, podobnie jak aktualizacje. Możemy również liczyć na wsparcie techniczne. Oprogramowanie SaaS jest zatem świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy rozpoczynają swoją działalność e-commerce.

Czy SaaS ma jakieś wady? Tak – jest to rozwiązanie płatne (cena abonamentu na ogół jest wyższa w drugim i kolejnych latach użytkowania), nie dające możliwości modyfikowania kodu oraz problematyczne w przypadku decyzji o migracji sklepu na inną platformę.

Popularne platformy typu SaaS to m.in. Shoper oraz Sky-Shop.

Platformy dedykowane – kto powinien skorzystać z tego rozwiązania?

Platformy dedykowane to oprogramowanie stworzone przez firmę informatyczną dla konkretnego klienta. Mają wiele zalet, takich jak niedostępny publicznie kod źródłowy, indywidualne wsparcie w przypadku problemów technicznych czy możliwość wdrażania licznych rozszerzeń i funkcjonalności. Z drugiej strony, jest to rozwiązanie płatne oraz wymagające dłuższego czasu oczekiwania na uruchomienie.

Podsumowując, każda z wymienionych wyżej form prowadzenia działalności e-commerce ma swoje zalety i wady, a ostateczny wybór powinien odzwierciedlać własne preferencje, możliwości finansowe i techniczne oraz plany rozwoju. Niezależnie od wybranego oprogramowania, musisz posiadać aktualne i zgodne z działalnością dokumenty prawne do sklepu internetowego, np. regulamin sklepu internetowego czy politykę prywatności. Bez problemu wdrożysz je korzystając z Kreatora Legal Geek!

Powiązane artykuły

Wskazówki dla sprzedawców

BDO w sklepie internetowym – co to takiego?

Co to jest BDO?   BDO  to skrót od Baza danych o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami. Jest to cyfrowy system firm, które wprowadzają produkty

Aktualności prawne

Jakie obowiązki wprowadza DSA?

DSA wprowadza szereg zróżnicowanych obowiązków, które są różne w zależności od skali działalności podmiotu do którego mają zastosowanie. Inne obowiązki będą dotyczyły dostawcy, który jest

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

WIELKANOC20

KOD WAŻNY DO 7.04.2024 roku, godz. 23:59

Wielkanoc w Kreatorze !

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

WIELKANOC

KOD WAŻNY DO 7.04.2024 roku, godz. 23:59

Wielkanoc w Kreatorze !

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

EXTRA20

KOD WAŻNY DO 18.09.2023 roku, godz. 23:59

Promocja na start w Kreatorze!

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!