Prowadzenie sklepu internetowego wymaga posiadania odpowiedniego oprogramowania lub innymi słowy – platformy, która pozwala zarządzać sprzedażą online. Mamy tutaj na myśli obsługę magazynu, realizację zamówień, przetwarzanie płatności, organizację wysyłek do klientów i szereg innych zadań e-przedsiębiorcy. Pisaliśmy o tym m.in. w artykule: Czego potrzebujesz by założyć sklep internetowy? Dziś podpowiemy czym się kierować wybierając najlepszą dla siebie platformę e-commerce.
Na co zwrócić uwagę wybierając platformę sklepu www?
Przed podjęciem decyzji o wyborze programu, w którym obsługiwać będziemy nasz sklep internetowy, należy rozważyć rozmaite aspekty. Oto najważniejsze z nich:
- Integracje – czy nasza platforma będzie kompatybilna z magazynem, serwisami aukcyjnymi oraz dostawcami usług płatniczych, kurierskich, analitycznych oraz marketingowych?
- Hosting i domena – czy musimy zapłacić osobno za hosting i domenę czy może usługa jest już w cenie oprogramowania?
- Pomoc techniczna – czy dostawca oprogramowania udziela na bieżąco wsparcia technicznego?
- Cena – z jakimi kosztami wiąże się zakup lub dostęp do wybranej platformy?
- Czas uruchomienia sklepu www – czy oprogramowanie będzie dostępne „od ręki” czy będziemy musieli na nie poczekać?
- Responsywność – czy nasz sklep internetowy będzie dostosowany do urządzeń mobilnych?
- Szata graficzna – czy w ramach oprogramowania mamy dostęp do atrakcyjnych szablonów graficznych?
- Komfort użytkowania – czy interfejs oprogramowania jest intuicyjny, przyjazny i łatwy w obsłudze?
- Aktualizacja oprogramowania – czy możemy liczyć na aktualizacje w przyszłości?
Oprogramowanie sklepu internetowego – 3 rodzaje platform
Wyróżniamy 3 główne rodzaje oprogramowania sklepu internetowego:
- Open Source – oprogramowanie pudełkowe otwarte, czyli gotowy program do zainstalowania na serwerze,
- SaaS – oprogramowanie w chmurze, dostępne z poziomu przeglądarki internetowej i opłacane na zasadach abonamentu,
- Platformy dedykowane – oprogramowanie stworzone od A do Z na potrzeby konkretnego przedsiębiorcy.
Regulamin sklepu internetowego
Pakiet dokumentów niezbędnych do prowadzenia sprzedaży w sklepie internetowym.
Wersja polska — dla sprzedających w Polsce
399
zł netto / rok
Platformy Open Source – wady i zalety
Dużą zaletą platform Open Source jest to, że są darmowe oraz umożliwiają integrację z licznymi rozszerzeniami. Z drugiej strony – rozszerzenia te są dodatkowo płatne, więc należy przekalkulować, z których dokładnie będziemy chcieli korzystać. Kod oprogramowania jest otwarty, co stanowi zaletę jeśli wiemy jak się w nim poruszać, ale również wadę, ze względu na ataki hakerskie i konieczność dokonywania częstych aktualizacji. Jeśli nie mamy podstawowej wiedzy informatycznej, konfiguracja i obsługa poszczególnych elementów platformy może przyjść nam z pewnym trudem.
Najpopularniejsze platformy otwarte to WooCommerce oraz PrestaShop.
Oprogramowanie SaaS – dla kogo będzie najlepsze?
Platforma na abonament, czyli SaaS, to popularne rozwiązanie wśród początkujących e-przedsiębiorców. Sklep internetowy obsługujemy z poziomu panelu w przeglądarce internetowej, a dodatkowe integracje i rozszerzenia są już w cenie abonamentu, podobnie jak aktualizacje. Możemy również liczyć na wsparcie techniczne. Oprogramowanie SaaS jest zatem świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy rozpoczynają swoją działalność e-commerce.
Czy SaaS ma jakieś wady? Tak – jest to rozwiązanie płatne (cena abonamentu na ogół jest wyższa w drugim i kolejnych latach użytkowania), nie dające możliwości modyfikowania kodu oraz problematyczne w przypadku decyzji o migracji sklepu na inną platformę.
Popularne platformy typu SaaS to m.in. Shoper oraz Sky-Shop.
Platformy dedykowane – kto powinien skorzystać z tego rozwiązania?
Platformy dedykowane to oprogramowanie stworzone przez firmę informatyczną dla konkretnego klienta. Mają wiele zalet, takich jak niedostępny publicznie kod źródłowy, indywidualne wsparcie w przypadku problemów technicznych czy możliwość wdrażania licznych rozszerzeń i funkcjonalności. Z drugiej strony, jest to rozwiązanie płatne oraz wymagające dłuższego czasu oczekiwania na uruchomienie.
Podsumowując, każda z wymienionych wyżej form prowadzenia działalności e-commerce ma swoje zalety i wady, a ostateczny wybór powinien odzwierciedlać własne preferencje, możliwości finansowe i techniczne oraz plany rozwoju. Niezależnie od wybranego oprogramowania, musisz posiadać aktualne i zgodne z działalnością dokumenty prawne do sklepu internetowego, np. regulamin sklepu internetowego czy politykę prywatności. Bez problemu wdrożysz je korzystając z Kreatora Legal Geek!
Regulamin sklepu internetowego
Pakiet dokumentów niezbędnych do prowadzenia sprzedaży w sklepie internetowym.
399
zł netto / rok