Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna w sklepie internetowym

Spis treści

Czy zdarzyło Ci się zastanawiać, jak zacząć swoją przygodę z biznesem online, ale zasady i przepisy wydawały Ci się zbyt skomplikowane? Nie rozumiesz, jaką rolę pełni kasa fiskalna w działalności nierejestrowanej? Dzisiaj pomożemy Ci uporać się z tym zagadnieniem! Zajmiemy się tematem działalności nierejestrowanej i kasy fiskalnej – wszystko opisane takimi słowami, które zrozumie każdy początkujący przedsiębiorca.

Co to jest działalność nierejestrowana?

Zacznijmy od początku. Działalność nierejestrowana to jak mały krok w kierunku bycia przedsiębiorcą. Może to być na przykład sprzedaż ręcznie robionych zakładek do książek przez internet – jeśli w żadnym miesiącu przychody z twojej działalności nie przekroczą kwoty 2700 zł, to zasadniczo (z pewnymi wyjątkami), nie musisz zgłaszać tego nigdzie oraz nie musisz płacić składek na ZUS od działalności gospodarczej. Brzmi fajnie, prawda? To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą spróbować swoich sił w biznesie, ale nie chcą od razu zanurzać się w pełne formalności prowadzenie działalności gospodarczej. Przeczytaj więcej o działalności nierejestrowanej w sklepie internetowym na naszym blogu. 

Co z tą kasą? Czyli o obowiązku posiadania kasy fiskalnej

No dobrze, ale co z tą kasą fiskalną w działalności nierejestrowanej? Czy musisz mieć taką, jeśli prowadzisz działalność nierejestrowaną? Otóż, wszystko zależy od tego, co robisz – tutaj to, czy prowadzisz działalność nierejestrowaną czy jesteś przedsiębiorcą nie ma znaczenia – wszystkich obowiązują te same zasady.  Ogólna zasada jest taka, że jeśli sprzedajesz produkty lub świadczysz usługi dla klientów indywidualnych (czyli zwykłych ludzi, nie firm) lub rolników ryczałtowych, to w większości przypadków tak, będziesz potrzebować kasy fiskalnej. Ale nie martw się, jeśli sprzedajesz przez internet, potwierdzeniem jest przelew bankowy lub potwierdzenie wpłaty, więc nie potrzebujesz kasy fiskalnej. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy chcą prowadzić sprzedaż online, bez konieczności inwestowania w sprzęt fiskalny. Jednak prawo przewiduje kilka wyjątków od obowiązku posiadania kasy fiskalnej, z których większość prowadzących działalność nierejestrowaną będzie mogła skorzystać. Poniżej omawiamy szczegółowo najważniejsze z nich. 

Kiedy kasa fiskalna jest potrzebna? [2023]


Jak wskazaliśmy wyżej, osoba prowadząca działalność nierejestrowaną, która sprzedaje np. ręcznie wykonywane zakładki do książek osobom na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (nie firmom) lub rolników ryczałtowych, zasadniczo potrzebuje kasy fiskalnej. Prawo jednak przewiduje  sytuacje, w których zasadniczo zwalnia Cię od obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Najważniejszym wyjątkiem jest – gdy wartość Twojej  sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych (przychody z działalności nierejestrowej) nie przekroczyła w poprzednim roku kwoty 20.000 zł.

Ale uwaga! Jeśli  działalność prowadzisz od poprzedniego roku, limit obowiązującej Ciebie wartości sprzedaży, o której mowa wyżej, obliczasz jako proporcję z kwoty 20.000 zł. Jej wartość jest więc odpowiednia do okresu wykonywania przez Ciebie działalności w poprzednim roku. 

Prawo przewiduje też inny wyjątek od obowiązku posiadania kasy fiskalnej, który dotyczy określonych rodzajów działalności. Tyczą się tego przykładowo dostawy towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi). Jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo – kredytowej, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres). A więc, jeśli:

 • prowadzisz sprzedaż przez internet,
 • wysyłasz Twoje towary pocztą lub kurierem,  
 • zapłatę otrzymujesz na konto,
 • jednocześnie jesteś w stanie wykazać kiedy, komu i co sprzedałeś 

to zasadniczo jesteś zwolniony z obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Ale uważaj – te zwolnienia nigdy nie obejmą takich działalności jak przykładowo:

 • dostawy:
 • gazu płynnego;
 • określonych części samochodowych;
 • komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych oraz silników elektrycznych, prądnic i transformatorów;
 • sprzętu fotograficznego z wyłączeniem części i akcesoriów;
 • wyrobów z niektórych metali szlachetnych;
 • wyrobów tytoniowych lub niektórych  napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2%, napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%;
 • perfum i wód toaletowych;
 • świadczenia usług:
 • taksówek;
 • naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania;
 • fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych.

Jeśli więc prowadzisz działalność nierejestrowaną, w której sprzedajesz np. paliwa silnikowe, części do samochodów, wyroby z metali szlachetnych, napoje alkoholowe, perfumy i wody toaletowe lub świadczysz np. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne , to będziesz potrzebować kasy fiskalne, nawet jeśli kwalifikujesz się na wyżej opisane zwolnienia związane z wartością sprzedaży lub sposobem prowadzenia działalności.

Ale nie bój się! Większość z tych produktów i usług nie jest typowa dla działalności nierejestrowanej, ponieważ wymagają one specjalnych zezwoleń lub koncesji. Dlatego jeśli planujesz sprzedawać ręcznie robioną biżuterię, ubrania czy inne produkty, które samodzielnie tworzysz, prawdopodobnie nie musisz martwić się o kasę fiskalną.

Jak to działa w praktyce?

Załóżmy, że decydujesz się na sprzedaż ręcznie robionych zakładek do książek w ramach działalności nierejestrowanej. Tworzysz je samodzielnie, a następnie sprzedajesz osobom fizycznym, nie przekraczając wskazanej wyżej kwoty limitu wartości sprzedaży, czyli zasadniczo 20.000,00 zł. W takim przypadku, zasadniczo nie musisz mieć kasy fiskalnej. Jeśli natomiast sprzedajesz zakładki przez Internet w sprzedaży wysyłkowej i spełniasz opisane wyżej wymagania dotyczące zwolnienia dla sklepów internetowych, to nawet jeśli wartość sprzedaży przekracza wskazany limit, nadal zasadniczo nie musisz mieć kasy fiskalnej. 

Dodatkowe porady

Jeśli zdecydujesz się na prowadzenie działalności nierejestrowanej, pamiętaj o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze, zawsze dbaj o swoich klientów. To oni są sercem Twojego biznesu. Po drugie, zawsze bądź na bieżąco z przepisami prawa. Pomoże Ci z tym regulamin sklepu internetowego z dostępem do aktualizacji prawnych. Prawo się zmienia, a Ty musisz być na bieżąco, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Po trzecie, nie bój się prosić o pomoc. Prowadzenie biznesu to nie jest łatwe zadanie, ale zawsze możesz skorzystać z pomocy ekspertów. 

Pamiętaj, że prowadzenie działalności nierejestrowanej to tylko początek Twojej przygody z biznesem. Kiedy Twój biznes zacznie rosnąć, być może zdecydujesz się na rejestrację działalności gospodarczej. Jednym z etapów zakładania własnej działalności jest wybór odpowiedniego PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Przeczytaj nasz artykuł na blogu i dowiedz się jakie PKD wybrać dla sklepu internetowego.  Ale na razie, ciesz się swoją małą firmą, rozwijaj swoje umiejętności i ciesz się tym, co robisz. Bo to jest najważniejsze w prowadzeniu własnego biznesu.

Podsumowanie

Prowadzenie działalności nierejestrowanej to świetny sposób na rozpoczęcie swojej przygody z biznesem. Ale pamiętaj, że nawet jeśli prowadzisz działalność na małą skalę, musisz znać zasady dotyczące kasy fiskalnej. W niektórych przypadkach będziesz jej potrzebować, w innych nie. Najważniejsze jest, aby zawsze działać zgodnie z prawem i dbać o swoich klientów. Pamiętaj, że nawet najmniejszy biznes może stać się wielki, jeśli tylko włożysz w niego swoje serce i ciężką pracę!

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć związek między  działalnością nierejestrowaną a kasą fiskalną i wpływie na potrzebę jej posiadania . Pamiętaj, że zawsze możesz skonsultować się z ekspertem lub doradcą, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości. Powodzenia w Twojej biznesowej przygodzie!

Powiązane artykuły

Aktualności prawne

Jakie obowiązki wprowadza DSA?

DSA wprowadza szereg zróżnicowanych obowiązków, które są różne w zależności od skali działalności podmiotu do którego mają zastosowanie. Inne obowiązki będą dotyczyły dostawcy, który jest

Aktualności prawne

DSA a sklepy internetowe – czy naprawdę ma zastosowanie?

DSA czyli Akt o Usługach Cyfrowych to Rozporządzenie Unii Europejskiej określające wybrane elementy funkcjonowania niektórych usług internetowych. Jego celem jest zapewnienie większej transparentności i bezpieczeństwa

OSZCZĘDŹ DZIŚ

%

Z KODEM RABATOWYM

BACK

Kod ważny do: 2024-03-04 Godz. 23:59

Back TO School

Rozpoczynamy wspólne odliczanie do końca wakacji. Zaczynamy od rabatu na dokumenty prawne w wysokości 30% i każdego dnia, aż do 1 września, ten rabat będzie malał o 1%!
PROMOCJA OBOWIĄZUJE PRZEZ:
Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

OSZCZĘDŹ

15%

Z KODEM RABATOWYM

DSA15

KOD WAŻNY DO 05.03.2024 roku, godz. 23:59

Twój sklep
Zgodny z DSA!

Kup Regulamin sklepu internetowego, Pakiet E-sprzedawcy lub Pakiet E-sprzedawcy UE z 15% rabatem i otrzymaj bezpłatnie Warunki korzystania ze strony internetowej (DSA)!

OSZCZĘDŹ DZIŚ

25%

Z KODEM RABATOWYM

LUTY

KOD WAŻNY DO 14.02.2024 roku, godz. 23:59

Lutowa promocja w Kreatorze!

W Kreatorze też obchodzimy Dzień Zakochanych! Odbierz 25% rabatu na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Uruchom swój sklep internetowy i zacznij sprzedaż jeszcze przed Walentynkami!

OSZCZĘDŹ

30%

Z KODEM RABATOWYM

WEEK30

KOD WAŻNY DO 21.01.2024 roku, godz. 23:59

Tylko w ten weekend!

Odbierz 30% rabatu na wszystkie pakiety dostępne w Kreatorze i wygeneruj zgodny z prawem regulamin sklepu internetowego. Uruchom swój własny sklep internetowy!

BEZPŁATNY WEBINAR

Sklep internetowy krok po kroku: od działalności nierejestrowanej do uruchomienia
e-sklepu.

OSZCZĘDŹ

24%

Z KODEM RABATOWYM

NOWY2024

KOD WAŻNY DO 06.01.2024 roku, godz. 23:59

Wejdź w nowy rok
z Kreatorem!

Odbierz aż 24% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Rozpocznij nowy rok z własnym sklepem internetowym!

OSZCZĘDŹ

%

Z KODEM RABATOWYM

SWIETA

Kod jest ważny do północy. Każdego kolejnego dnia obowiązywać będzie nowy kod, którego wartość będzie o 1% niższa od poprzedniego

Odliczamy do Świąt!

Każdego dnia rabat maleje o 1%, nie czekaj złap najlepszą okazję na dokumenty prawne dla Twojego sklepu!

OSZCZĘDŹ

35%

Z KODEM RABATOWYM

BLACK35

KOD WAŻNY DO 27.11.2023 roku, godz. 23:59

BLACKWEEK

Największa okazja roku w Kreatorze Legal Geek. Rozpocznij legalną sprzedaż online.

OSZCZĘDŹ

23%

Z KODEM RABATOWYM

TNIEMY

KOD WAŻNY DO 08.11.2023 roku, godz. 23:59

Tniemy o stawkę VAT!

Odbierz aż 23% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Nie przegap tej okazji, uruchom własny sklep internetowy już dziś!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

TNIEMY

KOD WAŻNY DO 08.10.2023 roku, godz. 23:59

Promocja na start w Kreatorze!

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Nie przegap tej okazji, uruchom własny sklep internetowy już dziś!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

EXTRA20

KOD WAŻNY DO 18.09.2023 roku, godz. 23:59

Promocja na start w Kreatorze!

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!