Blog firmowy. Dlaczego warto go prowadzić?

Blog firmowy na ekranie smartfona z megafonem

Spis treści

Czy warto prowadzić blog firmowy? W świecie online marketingu panuje w tym temacie zgodność – zdecydowanie tak! W jednym z ostatnich artykułów pisaliśmy o tym, jak zacząć sprzedawać w Internecie. Poniżej przeczytasz, jakie są najważniejsze zalety prowadzenia bloga firmowego na stronie swojej firmy. Zaczynajmy!

Blog pozwala gromadzić zaangażowaną społeczność wokół Twojej marki

Blog to rodzaj pomostu między klientami a Twoją firmą – pod warunkiem, że nie jest prowadzony “po macoszemu”, jako dodatek do strony, a raczej jako fachowe i rzetelne źródło informacji na tematy związane z Twoją branżą. Po pewnym czasie Twój blog firmowy może zgromadzić stałą grupę czytelników, którzy będą poszukiwać na nim informacji o nurtujących ich zagadnieniach. Poza tym, dzięki artykułom blogowym możesz wejść w interakcje ze swoimi obecnymi lub potencjalnymi klientami, np. w sekcji komentarzy pod wpisem lub na profilach firmowych w mediach społecznościowych. Blog stanowi więc świetną formę budowania długoterminowych relacji z klientami, dzięki czemu Twoja firma stanie się dla nich bardziej przyjazna i godna zaufania.

Blog przyczynia się do zwiększenia widoczności strony w Google

Umiejętnie przygotowane treści pozwalają zwiększyć ruch organiczny na stronie internetowej, a blog stanowi doskonałą przestrzeń do działań pozycjonujących (SEO). Aby uzyskać lepszą pozycję w wynikach wyszukiwarki internetowej, firmy działające w sieci tworzą na swoich stronach content (treści) zawierający odpowiednie frazy kluczowe oraz stosują tzw. linkowanie (wewnętrzne i zewnętrzne). Blog daje możliwość realizacji obu tych strategii. Jest szczególnie przydatny w tworzeniu tzw. długiego ogona fraz kluczowych (czyli dłuższych, bardziej skonkretyzowanych fraz, wpisywanych przez użytkowników w wyszukiwarce) oraz linkowaniu do produktów, kategorii czy innych wpisów. Poza tym – według coraz częstszych doniesień specjalistów od SEO – algorytmy wyszukiwarek w coraz większym stopniu premiują te treści, które są po prostu przydatne i wartościowe dla czytelników.

Blog pomaga w budowaniu wizerunku eksperta w branży

Kreowanie wizerunku eksperta w dziedzinie prowadzonej przez siebie działalności ma bardzo duże znaczenie dla klientów, a blog jest miejscem, które doskonale temu zadaniu służy. Jak nigdy wcześniej klienci zwracają obecnie uwagę na wiarygodność marek, których produkty kupują lub z których usług korzystają. Autentyczne zainteresowanie klientem i jego problemami sprawia, że firmy, które regularnie dzielą się profesjonalną wiedzą, są lubiane i pozytywnie postrzegane. Na rynku zawsze będzie funkcjonować kilkanaście lub kilkadziesiąt firm stanowiących Twoją konkurencję. Dzięki fachowemu blogowi w formie poradnika to właśnie Twoja marka postrzegana będzie jako ekspert w branży, a być może nawet jako jej lider.

Blog… sprzedaje!

Choć nie jest to głównym celem prowadzenia bloga, należy stwierdzić, że jest to jeden z czynników zwiększających sprzedaż online w Twojej firmie. Po pierwsze, prowadząc działalność edukacyjno-poradnikową, zwiększasz wśród klientów świadomość zarówno Twoich produktów lub usług, jak również samej marki. Po drugie, blog jest doskonałym miejscem do tego, by przybliżyć użytkownikowi Twoją ofertę, opisując dokładnie zalety i zastosowania Twoich usług lub produktów. Wreszcie po trzecie, poprzez blog możesz generować tzw. leady sprzedażowe – np. linkując do wybranego produktu z oferty lub zachęcając do zapisu na firmowy newsletter. Przykład takiego działania możesz zaobserwować również na naszym blogu, gdzie staramy się przekazywać fachową wiedzę prawniczą początkującym e-przedsiębiorcom, a kiedy jest to zasadne – zamieszczamy link do naszych produktów. 

W tym miejscu możemy więc poinformować Cię, że prowadząc bloga powinieneś zadbać także o kwestie prawne, w tym o właściwą politykę prywatności – wygenerujesz ją w naszym Kreatorze Legal Geek 🙂

Blog dostarcza atrakcyjnych treści na potrzeby social mediów

Prowadząc firmowe profile na platformach społecznościowych warto zamieszczać odnośniki do artykułów blogowych, budując tym samym większe zaangażowanie użytkowników i przy okazji – generując większy ruch na stronie. Tak naprawdę, rozpowszechnianie wpisu blogowego pozwala w mniejszym lub większym stopniu realizować wszystkie wymienione w artykule korzyści z blogowania. Do promowania artykułów blogowych bardzo dobrze nadaje się Facebook, LinkedIn i Twitter, oraz  – w mniejszym stopniu – Instagram.

Podsumowując, prowadzenie firmowego bloga to dużo potencjalnych korzyści dla przedsiębiorstwa działającego online, przy stosunkowo niewielkich nakładach. Warto więc spróbować!

Powiązane artykuły

Wskazówki dla sprzedawców

BDO w sklepie internetowym – co to takiego?

Co to jest BDO?   BDO  to skrót od Baza danych o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami. Jest to cyfrowy system firm, które wprowadzają produkty

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

WIELKANOC20

KOD WAŻNY DO 7.04.2024 roku, godz. 23:59

Wielkanoc w Kreatorze !

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

WIELKANOC

KOD WAŻNY DO 7.04.2024 roku, godz. 23:59

Wielkanoc w Kreatorze !

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

EXTRA20

KOD WAŻNY DO 18.09.2023 roku, godz. 23:59

Promocja na start w Kreatorze!

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!