Blog firmowy. Dlaczego warto go prowadzić?

Blog firmowy na ekranie smartfona z megafonem

Spis treści

Czy warto prowadzić blog firmowy? W świecie online marketingu panuje w tym temacie zgodność – zdecydowanie tak! W jednym z ostatnich artykułów pisaliśmy o tym, jak zacząć sprzedawać w Internecie. Poniżej przeczytasz, jakie są najważniejsze zalety prowadzenia bloga firmowego na stronie swojej firmy. Zaczynajmy!

Blog pozwala gromadzić zaangażowaną społeczność wokół Twojej marki

Blog to rodzaj pomostu między klientami a Twoją firmą – pod warunkiem, że nie jest prowadzony “po macoszemu”, jako dodatek do strony, a raczej jako fachowe i rzetelne źródło informacji na tematy związane z Twoją branżą. Po pewnym czasie Twój blog firmowy może zgromadzić stałą grupę czytelników, którzy będą poszukiwać na nim informacji o nurtujących ich zagadnieniach. Poza tym, dzięki artykułom blogowym możesz wejść w interakcje ze swoimi obecnymi lub potencjalnymi klientami, np. w sekcji komentarzy pod wpisem lub na profilach firmowych w mediach społecznościowych. Blog stanowi więc świetną formę budowania długoterminowych relacji z klientami, dzięki czemu Twoja firma stanie się dla nich bardziej przyjazna i godna zaufania.

Blog przyczynia się do zwiększenia widoczności strony w Google

Umiejętnie przygotowane treści pozwalają zwiększyć ruch organiczny na stronie internetowej, a blog stanowi doskonałą przestrzeń do działań pozycjonujących (SEO). Aby uzyskać lepszą pozycję w wynikach wyszukiwarki internetowej, firmy działające w sieci tworzą na swoich stronach content (treści) zawierający odpowiednie frazy kluczowe oraz stosują tzw. linkowanie (wewnętrzne i zewnętrzne). Blog daje możliwość realizacji obu tych strategii. Jest szczególnie przydatny w tworzeniu tzw. długiego ogona fraz kluczowych (czyli dłuższych, bardziej skonkretyzowanych fraz, wpisywanych przez użytkowników w wyszukiwarce) oraz linkowaniu do produktów, kategorii czy innych wpisów. Poza tym – według coraz częstszych doniesień specjalistów od SEO – algorytmy wyszukiwarek w coraz większym stopniu premiują te treści, które są po prostu przydatne i wartościowe dla czytelników.

Blog pomaga w budowaniu wizerunku eksperta w branży

Kreowanie wizerunku eksperta w dziedzinie prowadzonej przez siebie działalności ma bardzo duże znaczenie dla klientów, a blog jest miejscem, które doskonale temu zadaniu służy. Jak nigdy wcześniej klienci zwracają obecnie uwagę na wiarygodność marek, których produkty kupują lub z których usług korzystają. Autentyczne zainteresowanie klientem i jego problemami sprawia, że firmy, które regularnie dzielą się profesjonalną wiedzą, są lubiane i pozytywnie postrzegane. Na rynku zawsze będzie funkcjonować kilkanaście lub kilkadziesiąt firm stanowiących Twoją konkurencję. Dzięki fachowemu blogowi w formie poradnika to właśnie Twoja marka postrzegana będzie jako ekspert w branży, a być może nawet jako jej lider.

Blog… sprzedaje!

Choć nie jest to głównym celem prowadzenia bloga, należy stwierdzić, że jest to jeden z czynników zwiększających sprzedaż online w Twojej firmie. Po pierwsze, prowadząc działalność edukacyjno-poradnikową, zwiększasz wśród klientów świadomość zarówno Twoich produktów lub usług, jak również samej marki. Po drugie, blog jest doskonałym miejscem do tego, by przybliżyć użytkownikowi Twoją ofertę, opisując dokładnie zalety i zastosowania Twoich usług lub produktów. Wreszcie po trzecie, poprzez blog możesz generować tzw. leady sprzedażowe – np. linkując do wybranego produktu z oferty lub zachęcając do zapisu na firmowy newsletter. Przykład takiego działania możesz zaobserwować również na naszym blogu, gdzie staramy się przekazywać fachową wiedzę prawniczą początkującym e-przedsiębiorcom, a kiedy jest to zasadne – zamieszczamy link do naszych produktów. 

W tym miejscu możemy więc poinformować Cię, że prowadząc bloga powinieneś zadbać także o kwestie prawne, w tym o właściwą politykę prywatności – wygenerujesz ją w naszym Kreatorze Legal Geek 🙂

Blog dostarcza atrakcyjnych treści na potrzeby social mediów

Prowadząc firmowe profile na platformach społecznościowych warto zamieszczać odnośniki do artykułów blogowych, budując tym samym większe zaangażowanie użytkowników i przy okazji – generując większy ruch na stronie. Tak naprawdę, rozpowszechnianie wpisu blogowego pozwala w mniejszym lub większym stopniu realizować wszystkie wymienione w artykule korzyści z blogowania. Do promowania artykułów blogowych bardzo dobrze nadaje się Facebook, LinkedIn i Twitter, oraz  – w mniejszym stopniu – Instagram.

Podsumowując, prowadzenie firmowego bloga to dużo potencjalnych korzyści dla przedsiębiorstwa działającego online, przy stosunkowo niewielkich nakładach. Warto więc spróbować!

Powiązane artykuły

Aktualności prawne

Jakie obowiązki wprowadza DSA?

DSA wprowadza szereg zróżnicowanych obowiązków, które są różne w zależności od skali działalności podmiotu do którego mają zastosowanie. Inne obowiązki będą dotyczyły dostawcy, który jest

Aktualności prawne

DSA a sklepy internetowe – czy naprawdę ma zastosowanie?

DSA czyli Akt o Usługach Cyfrowych to Rozporządzenie Unii Europejskiej określające wybrane elementy funkcjonowania niektórych usług internetowych. Jego celem jest zapewnienie większej transparentności i bezpieczeństwa

OSZCZĘDŹ DZIŚ

%

Z KODEM RABATOWYM

BACK

Kod ważny do: 2024-03-04 Godz. 23:59

Back TO School

Rozpoczynamy wspólne odliczanie do końca wakacji. Zaczynamy od rabatu na dokumenty prawne w wysokości 30% i każdego dnia, aż do 1 września, ten rabat będzie malał o 1%!
PROMOCJA OBOWIĄZUJE PRZEZ:
Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

OSZCZĘDŹ

15%

Z KODEM RABATOWYM

DSA15

KOD WAŻNY DO 05.03.2024 roku, godz. 23:59

Twój sklep
Zgodny z DSA!

Kup Regulamin sklepu internetowego, Pakiet E-sprzedawcy lub Pakiet E-sprzedawcy UE z 15% rabatem i otrzymaj bezpłatnie Warunki korzystania ze strony internetowej (DSA)!

OSZCZĘDŹ DZIŚ

25%

Z KODEM RABATOWYM

LUTY

KOD WAŻNY DO 14.02.2024 roku, godz. 23:59

Lutowa promocja w Kreatorze!

W Kreatorze też obchodzimy Dzień Zakochanych! Odbierz 25% rabatu na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Uruchom swój sklep internetowy i zacznij sprzedaż jeszcze przed Walentynkami!

OSZCZĘDŹ

30%

Z KODEM RABATOWYM

WEEK30

KOD WAŻNY DO 21.01.2024 roku, godz. 23:59

Tylko w ten weekend!

Odbierz 30% rabatu na wszystkie pakiety dostępne w Kreatorze i wygeneruj zgodny z prawem regulamin sklepu internetowego. Uruchom swój własny sklep internetowy!

BEZPŁATNY WEBINAR

Sklep internetowy krok po kroku: od działalności nierejestrowanej do uruchomienia
e-sklepu.

OSZCZĘDŹ

24%

Z KODEM RABATOWYM

NOWY2024

KOD WAŻNY DO 06.01.2024 roku, godz. 23:59

Wejdź w nowy rok
z Kreatorem!

Odbierz aż 24% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Rozpocznij nowy rok z własnym sklepem internetowym!

OSZCZĘDŹ

%

Z KODEM RABATOWYM

SWIETA

Kod jest ważny do północy. Każdego kolejnego dnia obowiązywać będzie nowy kod, którego wartość będzie o 1% niższa od poprzedniego

Odliczamy do Świąt!

Każdego dnia rabat maleje o 1%, nie czekaj złap najlepszą okazję na dokumenty prawne dla Twojego sklepu!

OSZCZĘDŹ

35%

Z KODEM RABATOWYM

BLACK35

KOD WAŻNY DO 27.11.2023 roku, godz. 23:59

BLACKWEEK

Największa okazja roku w Kreatorze Legal Geek. Rozpocznij legalną sprzedaż online.

OSZCZĘDŹ

23%

Z KODEM RABATOWYM

TNIEMY

KOD WAŻNY DO 08.11.2023 roku, godz. 23:59

Tniemy o stawkę VAT!

Odbierz aż 23% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Nie przegap tej okazji, uruchom własny sklep internetowy już dziś!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

TNIEMY

KOD WAŻNY DO 08.10.2023 roku, godz. 23:59

Promocja na start w Kreatorze!

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Nie przegap tej okazji, uruchom własny sklep internetowy już dziś!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

EXTRA20

KOD WAŻNY DO 18.09.2023 roku, godz. 23:59

Promocja na start w Kreatorze!

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!