Sklep internetowy a kasa fiskalna. Kiedy jest obowiązkowa?

ilustracja paragonu z kasy fiskalnej

Spis treści

Czy kasa fiskalna w sklepie internetowym jest obowiązkowa? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących przedsiębiorców. Okazuje się, że w przypadku działalności online istnieje wiele sytuacji, w których zgodnie z prawem możesz prowadzić sprzedaż bez kasy fiskalnej, co oznacza mniej obowiązków i mniejsze koszty. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy musisz zainwestować w kasę fiskalną w swojej firmie.

Kto nie musi mieć kasy fiskalnej?

Jeśli Twoja działalność polega na prowadzeniu sklepu internetowego, w większości przypadków nie musisz posiadać kasy fiskalnej, bez względu na to, jak duże obroty generuje Twoja firma. Muszą być jednak do tego spełnione warunki wyznaczone przez Ministra Finansów:

  • Twój sklep internetowy może prowadzić tylko i wyłącznie sprzedaż wysyłkową, bez możliwości odbioru osobistego;
  • płatności za zamówienie będziesz otrzymywać za pośrednictwem banku, poczty lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (możesz więc oferować np. płatności zwykłym przelewem czy za pośrednictwem dostawców tzw. szybkich płatności bezgotówkowych);
  • z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę (np. z tytułu przelewu) jasno wynika, na czyją rzecz została dokonana płatność, i dodatkowo – kto jej dokonał (powinien tu być uwzględniony m.in. adres Kupującego) i jakiego zamówienia płatność dotyczy;
  • sprzedaż nie może dotyczyć produktów, w przypadku których występuje obowiązek posiadania kasy fiskalnej.

Dla jakich produktów wymagana jest kasa fiskalna?

Jak zostało to zasugerowane powyżej, w przypadku niektórych grup towarów będziesz musiał stosować kasę fiskalną. Jeśli Twoja działalność będzie opierać się na sprzedaży np.:

  • perfum i wód toaletowych, 
  • niektórych produktów związanych z motoryzacją (np. części i akcesoriów do pojazdów silnikowych), 
  • nośników danych (w tym także tych zapisanych, np. gier czy muzyki na płycie CD),  
  • sprzętu fotograficznego,
  • komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych,

powinieneś  zaopatrzyć się w kasę fiskalną.

 

Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna

Aktualizacja: styczeń 2024 r.

Na temat działalności nierejestrowanej pisaliśmy już wcześniej. W skrócie – jeśli w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadziłeś działalności gospodarczej, a Twój miesięczny przychód nie przekracza kwoty 3181,50 zł (czyli 75% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia brutto od 1 stycznia 2024 r.), możesz prowadzić działalność nierejestrowaną. W założeniu działalność ta ma zminimalizować liczbę koniecznych do spełnienia formalności. Tym niemniej, jeśli jesteś tzw. „przedsiębiorcą nierejestrowanym”, opisane powyżej wymogi i wyjątki dotyczą także i Ciebie – może więc się zdarzyć, że mimo braku rejestracji w CEiDG, będziesz musiał zaopatrzyć się w kasę fiskalną. 

Podsumowując, prowadzenie sklepu internetowego nie wiąże się z koniecznością stosowania kasy fiskalnej tak często, jak mogłoby się wydawać. Istnieje szereg możliwości i zwolnień, dzięki którym nie jest to konieczne, co w pewnym stopniu ułatwia prowadzenie działalności.

Powiązane artykuły

Wskazówki dla sprzedawców

BDO w sklepie internetowym – co to takiego?

Co to jest BDO?   BDO  to skrót od Baza danych o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami. Jest to cyfrowy system firm, które wprowadzają produkty

Aktualności prawne

Jakie obowiązki wprowadza DSA?

DSA wprowadza szereg zróżnicowanych obowiązków, które są różne w zależności od skali działalności podmiotu do którego mają zastosowanie. Inne obowiązki będą dotyczyły dostawcy, który jest

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

WIELKANOC20

KOD WAŻNY DO 7.04.2024 roku, godz. 23:59

Wielkanoc w Kreatorze !

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

WIELKANOC

KOD WAŻNY DO 7.04.2024 roku, godz. 23:59

Wielkanoc w Kreatorze !

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

EXTRA20

KOD WAŻNY DO 18.09.2023 roku, godz. 23:59

Promocja na start w Kreatorze!

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!