Zmiany dla sklepów internetowych w 2022 roku

zmiany w e-commerce w 2022 roku

Spis treści

Czy dokumentacja dla sklepów internetowych w 2022 roku będzie inna niż w 2021 roku? Część e-sprzedawców zadaje sobie tego typu pytania zastanawiając się, czy stworzony raz regulamin wystarczy na zawsze albo chociaż na kilka lat. To nie jest trudne pytanie i od razu możemy na nie odpowiedzieć – dokument z zeszłego roku bez wątpienia będzie wymagał zmian! Dlaczego? Tego właśnie dowiecie się z naszego dzisiejszego artykułu. Zmian szykuje się całkiem sporo!

I PAKIET ZMIAN W REGULAMINIE SKLEPU

Podstawa zmian: Ustawa o zmianie ustawy o prawach konsumenta oraz ustawy – Kodeks cywilny

Kiedy nastąpią zmiany: najprawdopodobniej 28 maja 2022 roku

Więcej o zmianach przeczytasz na naszych blogu:

1. Odesłania do przepisów prawnych

W większości regulaminów znajdują się odesłania do aktów prawnych (w szczególności do Kodeksu cywilnego, ustawy o prawach konsumenta czy RODO). Jeśli w Waszym dokumencie jest tak samo i w przypadku rękojmi dotyczącej konsumenta lub tzw. przedsiębiorcy uprzywilejowanego odnosicie się do wspomnianego Kodeksu cywilnego właśnie w tym roku będziecie musieli to zmienić! Przepisy w tym zakresie zostaną przeniesione z Kodeksu cywilnego do ustawy o prawach konsumenta.

2. Inne zasady reklamacji

Przy okazji wspomnianej powyżej zmiany na nowo zostaną uregulowane reklamacje składane przez konsumenta lub tzw. przedsiębiorcę uprzywilejowanego w oparciu o rękojmię. Zmienią się zasady dotyczące możliwości reklamowania wadliwego towaru czy dostarczania wadliwych towarów, możliwość ograniczenia odpowiedzialności w stosunku do przedsiębiorcy uprzywilejowanego czy też okres przedawnienia roszczeń. Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta sprzedawca internetowy powinien poinformować konsumenta m.in. o 

„sposobie i terminie spełnienia świadczenia przez przedsiębiorcę oraz stosowanej przez przedsiębiorcę procedurze rozpatrywania reklamacji”,

a więc jest więcej niż prawdopodobne, że również z tego względu Twój regulamin będzie wymagał zmian.

3. Treści cyfrowe

Jeśli sprzedajesz treści cyfrowe dostarczane drogą elektroniczną musisz wiedzieć, że rok 2022 to zupełnie nowe regulacje dla tego typu produktów! Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule o zmianach dla e-sklepów w maju 2022 roku, z którego dowiesz się więcej na temat tego, jakie zmiany są planowane.

II PAKIET ZMIAN czyli tzw. Omnibus

Podstawa zmian: Ustawa o zmianie ustawy o prawach konsumenta oraz niektórych innych ustaw

Kiedy nastąpią zmiany: najprawdopodobniej 28 maja 2022 roku

Ten pakiet zmian wynika z ww. ustawy wdrażającej tzw. dyrektywę Omnibus.

4. Aktualizacja obowiązku informacyjnego

Regulamin sklepu internetowego to najlepsze miejsce na spełnienie względem kupującego tego, wynikającego z art. 12 ustawy o prawach konsumenta, obowiązku. Zmiana przepisów będzie dotyczyć w szczególności takich informacji jak: numer telefonu, powiadomienie o odpowiedzialności przedsiębiorcy za zgodność świadczenia z umową.

5. Pouczenie o odstąpieniu od umowy

W treści każdego regulaminu dla e-commerce, powinno znaleźć się takie pouczenie. Wraz z nadchodzącymi zmianami przepisy zaktualizują jego treść, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w dokumentach prawnych Twojego sklepu.

6. Formularz odstąpienia od umowy

Ten punkt jest również obowiązkowy jeśli prowadzisz sklep, o którym mowa w punkcie 5. Także wymagana treść formularza zostanie odświeżona – stosowanie wzoru sprzed zmian nie będzie więc w zgodzie z aktualnymi (po wprowadzeniu zmian) przepisami. 

 

Dokumentacja dla sklepów www w 2022 roku pod wieloma względami będzie się różnić od wcześniejszej wersji. Korzystając jednak z dokumentów prawnych Kreatora Legal Geek nie musisz obawiać się zmian prawnych, które mają wpływ na treść regulaminu. Dzięki usłudze abonamentowej w Kreatorze zapewniony masz nie tylko regulamin sklepu czy politykę prywatności dostoswaną do swojej działalności, ale również ich aktualizacje w przypadku zachodzących zmian w prawie. Sprawdź, jak to działa!

Powiązane artykuły

OSZCZĘDŹ DZIŚ

%

Z KODEM RABATOWYM

BACK

Kod ważny do: 2023-09-25 Godz. 23:59

Back TO School

Rozpoczynamy wspólne odliczanie do końca wakacji. Zaczynamy od rabatu na dokumenty prawne w wysokości 30% i każdego dnia, aż do 1 września, ten rabat będzie malał o 1%!
PROMOCJA OBOWIĄZUJE PRZEZ:
Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

EXTRA20

KOD WAŻNY DO 18.09.2023 roku, godz. 23:59

Promocja na start w Kreatorze!

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!