Regulamin sklepu internetowego w 2021 roku

Regulamin sklepu internetowego w 2021 roku

Spis treści

Jeśli prowadzisz sklep internetowy od ponad 6 miesięcy i nie wprowadzałeś w tym czasie żadnych zmian w dokumentach, takich jak regulamin sklepu czy Polityka prywatności, może to oznaczać, że dokumenty w Twoim sklepie są nieaktualne. Z dalszej części wpisu dowiesz się, co zmieniło się w prawie e-commerce w ostatnim czasie.

Unieważnienie Tarczy prywatności

Zacznijmy od pytania, czy przekazujesz dane osobowe do Stanów Zjednoczonych? Nie chodzi tutaj o to, czy np. sprzedajesz dane osobowe podmiotom z tego kraju, ale czy korzystasz z usług dostarczanych przed podmioty zza Oceanu, takich jak Google, Facebook, ale również mniej znane podmioty dostarczające przydatne podczas prowadzenia sklepu rozwiązania.

Jeżeli na powyższe pytanie z całkowitą pewnością odpowiedziałeś nie – nie musisz się martwić tą zmianą i możesz przejść do dalszej części artykułu.

Jeśli jednak przekazujesz dane osobowe poza Unię Europejską, a dokładniej do Stanów Zjednoczonych, musisz mieć świadomość, że najbardziej powszechna do niedawna podstawa przekazywania danych w postaci Tarczy prywatności upadła, a dokładniej została unieważniona 16 lipca 2020 r. przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

W odniesieniu do dokumentów Twojego sklepu skutkuje to koniecznością aktualizacji Polityki prywatności, w której zapewne znajdowała się informacja o Tarczy. Jeśli nie aktualizowałeś tego dokumentu od momentu orzeczenia, a przekazywałeś dane do USA, to znak, że Twoja polityka wymaga weryfikacji 🙂

Obecnie podstawą do przekazania danych osobowych do Stanów Zjednoczonych mogą być w szczególności przyjęte przez Komisję Europejską standardowe klauzule umowne.

Więcej na temat Tarczy i standardowych klauzul umownych przeczytasz w tym artykule: Tarcza prywatności unieważniona przez TSUE.

Zmiany w prawie e-commerce

Wraz z początkiem roku – 1 stycznia 2021 roku zmieniły się dwie istotne dla e-commerce ustawy, tj. ustawa o prawach konsumenta oraz Kodeks cywilny. W skrócie – za sprawą tych zmian na rynek wszedł nowy typ kupującego, tzw. przedsiębiorca uprzywilejowany. Od tego roku prawo do zwrotu towaru mają nie tylko konsumenci, lecz także przedsiębiorcy działający w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, którzy spełnią określone warunki. Nowelizacja to również zmiany w rękojmi czy w stosowaniu niedozwolonych klauzul umownych.

Więcej o zmianach dowiesz się z naszego artykułu oraz webinaru, które znajdziesz tutaj.

Zmiany te powinny znaleźć odzwierciedlenie w regulaminie sklepu internetowego. Jeśli nadal działasz w oparciu o regulamin, który został stworzony na podstawie przepisów obowiązujących w 2020 roku, Twoje interesy nie są należycie zabezpieczone.

Jeżeli nie poinformujesz właściwie nowego typu kupującego o prawie odstąpienia od umowy, będzie on mógł odstąpić od umowy nawet 12 miesięcy po zakupie czy zwrócić rzecz, której normalnie zwrócić by nie mógł!

Ponadto pomimo zwiększenia uprawnień z tytułu rękojmi ustawodawca pozostawił… możliwość jej wyłączenia, co możesz zrobić właśnie za pośrednictwem regulaminu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Być może zostawiasz tematy prawne na później, ale według nas to właśnie ten najmniej efektowny element sklepu internetowego zapewnia e-sprzedawcy bezpieczeństwo. Tak, wiemy – prawie nikt nie czyta regulaminów sklepów internetowych. Czytają je nieliczni, ale zazwyczaj wtedy gdy regulamin ma znaczenie. Często odesłanie klienta do regulaminu załatwia temat, oczywiście pod warunkiem, że nie jest to odesłanie do niedozwolonej klauzuli umownej. 😊

 

Sprawdź, jak wygląda regulamin sklepu internetowego w 2022 roku i co zmieniło się w prawie e-commerce.

Powiązane artykuły

Aktualności prawne

Jakie obowiązki wprowadza DSA?

DSA wprowadza szereg zróżnicowanych obowiązków, które są różne w zależności od skali działalności podmiotu do którego mają zastosowanie. Inne obowiązki będą dotyczyły dostawcy, który jest

Aktualności prawne

DSA a sklepy internetowe – czy naprawdę ma zastosowanie?

DSA czyli Akt o Usługach Cyfrowych to Rozporządzenie Unii Europejskiej określające wybrane elementy funkcjonowania niektórych usług internetowych. Jego celem jest zapewnienie większej transparentności i bezpieczeństwa

OSZCZĘDŹ DZIŚ

%

Z KODEM RABATOWYM

BACK

Kod ważny do: 2024-03-04 Godz. 23:59

Back TO School

Rozpoczynamy wspólne odliczanie do końca wakacji. Zaczynamy od rabatu na dokumenty prawne w wysokości 30% i każdego dnia, aż do 1 września, ten rabat będzie malał o 1%!
PROMOCJA OBOWIĄZUJE PRZEZ:
Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

OSZCZĘDŹ

15%

Z KODEM RABATOWYM

DSA15

KOD WAŻNY DO 05.03.2024 roku, godz. 23:59

Twój sklep
Zgodny z DSA!

Kup Regulamin sklepu internetowego, Pakiet E-sprzedawcy lub Pakiet E-sprzedawcy UE z 15% rabatem i otrzymaj bezpłatnie Warunki korzystania ze strony internetowej (DSA)!

OSZCZĘDŹ DZIŚ

25%

Z KODEM RABATOWYM

LUTY

KOD WAŻNY DO 14.02.2024 roku, godz. 23:59

Lutowa promocja w Kreatorze!

W Kreatorze też obchodzimy Dzień Zakochanych! Odbierz 25% rabatu na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Uruchom swój sklep internetowy i zacznij sprzedaż jeszcze przed Walentynkami!

OSZCZĘDŹ

30%

Z KODEM RABATOWYM

WEEK30

KOD WAŻNY DO 21.01.2024 roku, godz. 23:59

Tylko w ten weekend!

Odbierz 30% rabatu na wszystkie pakiety dostępne w Kreatorze i wygeneruj zgodny z prawem regulamin sklepu internetowego. Uruchom swój własny sklep internetowy!

BEZPŁATNY WEBINAR

Sklep internetowy krok po kroku: od działalności nierejestrowanej do uruchomienia
e-sklepu.

OSZCZĘDŹ

24%

Z KODEM RABATOWYM

NOWY2024

KOD WAŻNY DO 06.01.2024 roku, godz. 23:59

Wejdź w nowy rok
z Kreatorem!

Odbierz aż 24% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Rozpocznij nowy rok z własnym sklepem internetowym!

OSZCZĘDŹ

%

Z KODEM RABATOWYM

SWIETA

Kod jest ważny do północy. Każdego kolejnego dnia obowiązywać będzie nowy kod, którego wartość będzie o 1% niższa od poprzedniego

Odliczamy do Świąt!

Każdego dnia rabat maleje o 1%, nie czekaj złap najlepszą okazję na dokumenty prawne dla Twojego sklepu!

OSZCZĘDŹ

35%

Z KODEM RABATOWYM

BLACK35

KOD WAŻNY DO 27.11.2023 roku, godz. 23:59

BLACKWEEK

Największa okazja roku w Kreatorze Legal Geek. Rozpocznij legalną sprzedaż online.

OSZCZĘDŹ

23%

Z KODEM RABATOWYM

TNIEMY

KOD WAŻNY DO 08.11.2023 roku, godz. 23:59

Tniemy o stawkę VAT!

Odbierz aż 23% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Nie przegap tej okazji, uruchom własny sklep internetowy już dziś!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

TNIEMY

KOD WAŻNY DO 08.10.2023 roku, godz. 23:59

Promocja na start w Kreatorze!

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Nie przegap tej okazji, uruchom własny sklep internetowy już dziś!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

EXTRA20

KOD WAŻNY DO 18.09.2023 roku, godz. 23:59

Promocja na start w Kreatorze!

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!