Regulamin sklepu internetowego I wszystko, co musisz wiedzieć

Spis treści

Jeśli zastanawiasz się, jak to jest z tym regulaminem sklepu internetowego, czy właściwie musisz go mieć, a jeśli musisz, dlaczego, to jesteś w dobrym miejscu. Przygotowaliśmy dwa wpisy na bloga, w których chcemy odpowiedzieć na  pytania niedoświadczonych przedsiębiorców o regulamin. W pierwszym wpisie skupimy się na wyjaśnieniu czym jest regulamin i kiedy jest on wiążący dla sprzedawcy i kupującego, a na drugi ogień pójdzie aktualizacja regulaminu i zapisy w nim niezbędne. My w Kreatorze Legal Geek dbamy o zapisy regulaminu oraz o jego stałą aktualizację zgodnie z obowiązującym prawem. Zapraszamy do lektury!

Regulamin sklepu internetowego – co to i czy jest konieczny?

Regulamin sklepu internetowego to najprościej mówiąc zbiór zasad, które mówią kupującemu jak funkcjonuje Twój sklep online i jak można w nim dokonać zakupów. Z prawnego punktu widzenia nie jest dozwolone prowadzenie sklepu internetowego bez jego regulaminu. Regulamin jest to najważniejszy i podstawowy dokument w działalności sklepu. Dlaczego? Wytłumaczmy to na przykładzie – wyobraź sobie, że kupujesz produkt w sklepie stacjonarnym. Możesz porozmawiać ze sprzedawcą, zobaczyć i dotknąć produkt, który chcesz kupić. Możesz również na miejscu ustalić szczegóły dotyczące zakupu i wreszcie – zapłacić za produkt i zabrać go od razu ze sobą. W sklepie internetowym tej osobistej relacji sprzedawca-kupujący nie ma. Co więcej, zasadniczo nie jest możliwe zobaczenie i sprawdzenie produktu przed jego zakupem. Zwykle nie możesz też odebrać produktu osobiście, bezpośrednio już po zakupie.

Dlatego na ratunek przychodzi dokument, określający zasady działania danego sklepu internetowego i dokonywania w nim zakupów. Dokument taki musi by jasny i przejrzysty dla kupujących. Miejscem ustalenia tych zasad i jednocześnie ich zakomunikowania kupującym jest właśnie regulamin sklepu internetowego. Zasady te, po spełnieniu warunków opisanych niżej w tekście, są elementem każdej umowy sprzedaży zawartej w ramach sklepu internetowego. Dlatego zasady te są wiążące zarówno dla sprzedawcy jak i dla kupującego.  

Czy musisz mieć regulamin?

Być może zastanawiasz się teraz czy musisz taki regulamin mieć, bo np. stawiasz na osobisty kontakt z każdym kupującym po zakupie, odpowiedź brzmi – musisz. Jest to obowiązek, jeśli prowadzisz sklep internetowy i umożliwiasz dokonywanie zakupów w tym sklepie przez Internet Wynika on z przepisów prawa. Zgodnie z przepisami każdy podmiot będący usługodawcą i świadczący usługi drogą elektroniczną ma obowiązek określić regulamin świadczenia tych usług. Usługami tymi mogą być przede wszystkim sprzedaż towarów lub usług w sklepach internetowych, ale także możliwość założenia konta w serwisie www. Regulamin to nie jedyny dokumenty, który potrzebujesz w swoim sklepie. Niedawno na blogu opublikowaliśmy wpis na temat wszystkich wymaganych w sklepie online dokumentów.

Kiedy regulamin jest wiążący dla sprzedawcy i kupującego?

Wyżej w artykule wskazaliśmy, że regulamin jest wiążący da sprzedawcy i kupującego jeśli zostaną spełnione określone warunki. W takiej sytuacji jest on elementem każdej umowy sprzedaży zawartej w ramach sklepu internetowego. Chodzi o to, że regulaminu nie wystarczy mieć. Regulamin należy w odpowiedni sposób zakomunikować kupującym. Dlatego w przepisach jest mowa o jego nieodpłatnym udostępnieniu przed zawarciem umowy o świadczenie takich usług, w sposób umożliwiający kupującym pozyskanie, odtwarzanie i utrwalanie regulaminu

Kiedy więc i jak udostępnić kupującym regulamin sklepu internetowego? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. W praktyce wypracowano jednak różne akceptowalne rozwiązania, które można dostosować do Twojego sklepu internetowego. Rozwiązanie zależne jest od Twojego modelu działalności i wyglądu oraz organizacji witryny www sklepu internetowego. Najważniejsze jest to, aby udostępnienie regulaminu kupującemu nastąpiło przed dokonaniem zakupu.  

Regulamin sklepu internetowego w Kreatorze

Podsumowując więc, bez względu na to w jaki sposób i za pomocą jakiego kanału komunikujesz się z kupującymi, prowadząc sklep internetowy i umożliwiając dokonywanie zakupów przez Internet musisz określić regulamin tego sklepu. Regulamin jest miejscem Twojej komunikacji z kupującym w zakresie zasad dokonywania zakupów w Twoim sklepie Po spełnieniu określonych warunków jest on również wiążący dla sprzedawcy i kupującego. Dlatego w Kreatorze Legal Geek dbamy, by regulamin był dostosowany do świadczonych przez Ciebie usług i by był zrozumiały dla kupującego. Decydując się na generator regulaminu sklepu internetowego w Kreatorze otrzymasz również infografikę, gdzie umieściliśmy najważniejsze informacje dotyczące Twojego sklepu i zasad w nim panujących.

Powiązane artykuły

Wskazówki dla sprzedawców

BDO w sklepie internetowym – co to takiego?

Co to jest BDO?   BDO  to skrót od Baza danych o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami. Jest to cyfrowy system firm, które wprowadzają produkty

Aktualności prawne

Jakie obowiązki wprowadza DSA?

DSA wprowadza szereg zróżnicowanych obowiązków, które są różne w zależności od skali działalności podmiotu do którego mają zastosowanie. Inne obowiązki będą dotyczyły dostawcy, który jest

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

WIELKANOC20

KOD WAŻNY DO 7.04.2024 roku, godz. 23:59

Wielkanoc w Kreatorze !

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

WIELKANOC

KOD WAŻNY DO 7.04.2024 roku, godz. 23:59

Wielkanoc w Kreatorze !

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

EXTRA20

KOD WAŻNY DO 18.09.2023 roku, godz. 23:59

Promocja na start w Kreatorze!

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!