Pozycjonowanie sklepu internetowego – 5 dobrych praktyk dla początkujących

ilustracja wyszukiawrki google

Spis treści

Jak skutecznie wypozycjonować sklep internetowy, tak aby pojawiał się wysoko w wynikach wyszukiwania Google? Może to być długotrwały i kosztowny proces. W artykule postanowiliśmy więc skupić się na podstawowych obszarach i rozwiązaniach, które możesz wdrożyć samodzielnie lub z niewielką pomocą specjalisty. Pierwsze efekty powinny być widoczne już po kilku tygodniach.

  • Zadbaj o „lekkość” strony internetowej

Użytkownicy nie lubią wolno ładujących się stron internetowych. Niewielkim uznaniem cieszą się one także w „oczach” algorytmów Google. Wyszukiwarki internetowe traktują prędkość ładowania strony jako jeden z wyznaczników jej atrakcyjności, co determinuje pozycję w wynikach wyszukiwania. Test prędkości swojej strony możesz zrobić dzięki takim narzędziom jak np. Page Speed Insights. Na szybkość ładowania mogą mieć wpływ m.in. język programowania, w jakim została napisana strona (dobrze sprawdza się obecnie HTML5), ilość kodu źródłowego (nie powinien być zbyt obszerny), czy rozmiar grafik i zdjęć na stronie. W przypadku rozmiaru i rozdzielczości zdjęć, można je samodzielnie zmniejszyć, np. w programie IrfanView, pamiętając, aby zachować równowagę między jakością a małym rozmiarem zdjęcia. Duże znaczenie ma również struktura sklepu internetowego – zgodnie z zasadami SEO, nie powinna być zbyt rozbudowana (rozgałęziona). Innymi słowy, jeśli użytkownik musi przejść przez 5 czy 7 podstron, aby dotrzeć do danego produktu, to jest to zdecydowanie za dużo.

  • Dobierz odpowiednie słowa kluczowe

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na wysoką pozycję nie tylko sklepu www, ale też każdej innej strony internetowej, jest dobór odpowiednich słów kluczowych i umiejętne ich wykorzystanie w treściach na stronie. Dzięki specjalnym narzędziom (np. Senuto, Semstorm, Ahrefs) możliwe jest stworzenie zestawu najczęściej wyszukiwanych fraz. W ten sposób dobierasz frazy kluczowe, przy czym ważna jest tutaj wysokość Twojego budżetu na SEO. Trudno bowiem konkurować na frazę „meble do salonu” z wielkimi sieciami sklepów meblowych. Z pomocą przychodzą tutaj mniej „zagospodarowane” frazy z tzw. długiego ogona (longtail), dzięki którym można uzyskać mniejszą liczbę wejść na stronę, ale za to od użytkowników o bardziej skonkretyzowanych potrzebach. Taką frazą może być np. „drewniane meble w starym stylu” lub „nowoczesne meble do salonu – Wrocław”.

  • Zoptymalizuj treści na swojej stronie

Dobór słów kluczowych to dopiero pierwszy krok na drodze do optymalizacji treści (contentu). Fundamentalne znaczenie ma to, w jakich miejscach i w jaki sposób zostaną one umieszczone na stronie www. Słowa kluczowe warto wpleść w różnym natężeniu w takich sekcjach jak: tytuł SEO (title), META opis, tytuł główny (H1), lead, śródtytuły (H2, H3), adres URL oraz atrybuty ALT do zdjęć. Jeśli słowa te niewiele Ci mówią, warto poświęcić nieco czasu i doczytać o tym, gdzie i w jaki sposób zamieszcza się frazę główną oraz frazy longtail na stronie sklepu internetowego. Szczególnie ważne w przypadku sklepu www jest to, aby w miarę możliwości nie duplikować treści od producenta, a już w szczególności – nie kopiować tekstów od konkurencji. Więcej na ten temat przeczytasz w artykułach:

 

 

 

 

 

 

  • Przygotuj wersję mobilną strony!

Wykrzyknik pojawił się nie bez powodu – dzięki zmianom wprowadzonym przez Google w 2016 roku, w wynikach wyszukiwania premiowane są strony dostosowane do urządzeń mobilnych. Może to być osobna wersja strony dla urządzeń mobilnych lub (co jest rekomendowane) strona responsywna, czyli jedna wersja, która dopasowuje się do różnych urządzeń (komputer, smartfon, tablet). Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić, czy strona Twojego sklepu prawidłowo się wczytuje np. na telefonie czy tablecie – przy nieprawidłowej konfiguracji może się okazać, że część informacji nie wyświetli się na małym ekranie urządzenia. To szczególnie problematyczne w przypadku kluczowych dokumentów dla sklepu, takich jak polityka prywatności czy regulamin. Użytkownik musi mieć możliwość się z nimi zapoznać, dlatego zwróć na to szczególną uwagę.

Jeśli jeszcze nie posiadasz regulaminu lub polityki prywatności, koniecznie nadrób te braki! Możesz w tym celu skorzystać z naszego Kreatora Legal Geek, dzięki któremu wygenerujesz niezbędne do umieszczenia w sklepie dokumenty, opracowane przez doświadczonych prawników, specjalizujących się w zagadnieniach e-commerce.

  • Pamiętaj o linkowaniu

Linkowanie to kolejny fundamentalny czynnik wpływający na wysoką pozycję w wyszukiwarkach. To, jak często i w jakich miejscach w sieci znajdują się linki do Twojego sklepu www, daje robotom Google informację, jaką renomą cieszy się Twoja strona. Wyróżnia się linkowanie wewnętrzne (np. w opisie kategorii linkujesz do poszczególnych produktów z oferty) i zewnętrzne (np. artykuł gościnny na popularnym blogu linkuje do Twojego sklepu online). Dobrym miejscem na umieszczanie linków jest prowadzony przy sklepie internetowym blog. Więcej na ten temat napisaliśmy w artykule o zaletach prowadzenia bloga firmowego.

Powiązane artykuły

Aktualności prawne

Jakie obowiązki wprowadza DSA?

DSA wprowadza szereg zróżnicowanych obowiązków, które są różne w zależności od skali działalności podmiotu do którego mają zastosowanie. Inne obowiązki będą dotyczyły dostawcy, który jest

Aktualności prawne

DSA a sklepy internetowe – czy naprawdę ma zastosowanie?

DSA czyli Akt o Usługach Cyfrowych to Rozporządzenie Unii Europejskiej określające wybrane elementy funkcjonowania niektórych usług internetowych. Jego celem jest zapewnienie większej transparentności i bezpieczeństwa

OSZCZĘDŹ DZIŚ

%

Z KODEM RABATOWYM

BACK

Kod ważny do: 2024-03-04 Godz. 23:59

Back TO School

Rozpoczynamy wspólne odliczanie do końca wakacji. Zaczynamy od rabatu na dokumenty prawne w wysokości 30% i każdego dnia, aż do 1 września, ten rabat będzie malał o 1%!
PROMOCJA OBOWIĄZUJE PRZEZ:
Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

OSZCZĘDŹ

15%

Z KODEM RABATOWYM

DSA15

KOD WAŻNY DO 05.03.2024 roku, godz. 23:59

Twój sklep
Zgodny z DSA!

Kup Regulamin sklepu internetowego, Pakiet E-sprzedawcy lub Pakiet E-sprzedawcy UE z 15% rabatem i otrzymaj bezpłatnie Warunki korzystania ze strony internetowej (DSA)!

OSZCZĘDŹ DZIŚ

25%

Z KODEM RABATOWYM

LUTY

KOD WAŻNY DO 14.02.2024 roku, godz. 23:59

Lutowa promocja w Kreatorze!

W Kreatorze też obchodzimy Dzień Zakochanych! Odbierz 25% rabatu na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Uruchom swój sklep internetowy i zacznij sprzedaż jeszcze przed Walentynkami!

OSZCZĘDŹ

30%

Z KODEM RABATOWYM

WEEK30

KOD WAŻNY DO 21.01.2024 roku, godz. 23:59

Tylko w ten weekend!

Odbierz 30% rabatu na wszystkie pakiety dostępne w Kreatorze i wygeneruj zgodny z prawem regulamin sklepu internetowego. Uruchom swój własny sklep internetowy!

BEZPŁATNY WEBINAR

Sklep internetowy krok po kroku: od działalności nierejestrowanej do uruchomienia
e-sklepu.

OSZCZĘDŹ

24%

Z KODEM RABATOWYM

NOWY2024

KOD WAŻNY DO 06.01.2024 roku, godz. 23:59

Wejdź w nowy rok
z Kreatorem!

Odbierz aż 24% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Rozpocznij nowy rok z własnym sklepem internetowym!

OSZCZĘDŹ

%

Z KODEM RABATOWYM

SWIETA

Kod jest ważny do północy. Każdego kolejnego dnia obowiązywać będzie nowy kod, którego wartość będzie o 1% niższa od poprzedniego

Odliczamy do Świąt!

Każdego dnia rabat maleje o 1%, nie czekaj złap najlepszą okazję na dokumenty prawne dla Twojego sklepu!

OSZCZĘDŹ

35%

Z KODEM RABATOWYM

BLACK35

KOD WAŻNY DO 27.11.2023 roku, godz. 23:59

BLACKWEEK

Największa okazja roku w Kreatorze Legal Geek. Rozpocznij legalną sprzedaż online.

OSZCZĘDŹ

23%

Z KODEM RABATOWYM

TNIEMY

KOD WAŻNY DO 08.11.2023 roku, godz. 23:59

Tniemy o stawkę VAT!

Odbierz aż 23% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Nie przegap tej okazji, uruchom własny sklep internetowy już dziś!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

TNIEMY

KOD WAŻNY DO 08.10.2023 roku, godz. 23:59

Promocja na start w Kreatorze!

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Nie przegap tej okazji, uruchom własny sklep internetowy już dziś!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

EXTRA20

KOD WAŻNY DO 18.09.2023 roku, godz. 23:59

Promocja na start w Kreatorze!

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!