Outsourcing w e-commerce. Co warto zlecać na zewnątrz?

sklep internetowy w telefonie

Spis treści

Prowadzenie sklepu internetowego tylko w teorii wydaje się być zajęciem lekkim, łatwym i przyjemnym. W praktyce oznacza nieustanne poszerzanie swojej wiedzy oraz podejmowanie szeregu rozmaitych działań – logistycznych, prawnych, administracyjnych, technicznych, marketingowych… Trudno zadbać o wszystko samodzielnie, szczególnie w warunkach szybkiego rozwoju biznesu. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, co warto zlecić zewnętrznym firmom, aby zyskać czas i przestrzeń do realizacji kluczowych zadań.

Czym jest outsourcing i kiedy warto z niego korzystać?

W największym skrócie, outsourcing to zlecanie zadań zewnętrznym podmiotom – firmom, które specjalizują się w danym obszarze. Outsourcować, czyli zlecać na zewnątrz można rozmaite usługi – prawnicze, marketingowe, logistyczne… Jest to szczególnie dobre rozwiązanie na etapie rozwoju, kiedy potrzebujesz profesjonalnych usług w coraz większym wymiarze, ale nie chcesz ponosić kosztów zatrudnienia dodatkowych pracowników czy tworzenia nowych działów firmy. Poza tym, zlecanie na zewnątrz określonych zadań sprawi, że zyskasz więcej wolnego czasu, który może być przeznaczony na działania strategiczne, np. pozyskiwanie nowych kontrahentów.

Usługi logistyczne

Logistyka najczęściej wymieniana jest jako obszar działalności, który warto zlecić zewnętrznej firmie. W swojej minimalistycznej wersji może to być po prostu wynajem przestrzeni magazynowej, w której będziesz przechowywać towar. Jest to szczególnie istotne, jeśli posiadasz dużą liczbę produktów lub zajmujesz się sprzedażą towarów wielkogabarytowych. Możesz też zdecydować się na fulfillment, czyli całkowity outsourcing logistyki. W takim przypadku zewnętrzna firma nie tylko magazynuje towar, ale również pakuje go, wysyła do klienta i obsługuje zwroty na podstawie przekazanych przez Ciebie wytycznych. W takim wypadku powinieneś pamiętać o zawarciu z taką firmą umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.

Księgowość i obsługa prawna

Zlecanie usług księgowych na zewnątrz jest powszechnie stosowane przez przedsiębiorców, nie tylko w sektorze e-commerce, i nie wymaga zapewne większych wyjaśnień. Warto jednak przyjrzeć się bliżej kwestii obsługi prawnej, gdyż prowadzenie sklepu internetowego wymaga wypełnienia szeregu obowiązków – przede wszystkim w zakresie dokumentacji czy obowiązków informacyjnych, np. związanych z przetwarzaniem danych osobowych. Prowadząc sklep będziesz potrzebować przede wszystkim regulaminu, polityki prywatności i zestawu dokumentów dotyczących danych osobowych, wymaganego na gruncie RODO. Możesz zlecić ich przygotowanie prawnikowi lub skorzystać z naszej zautomatyzowanej usługi – Kreatora Legal Geek. Z Kreatora możesz skorzystać w dowolnym momencie i nie musisz czekać na prawnika, aby uzyskać profesjonalne, dopasowane do Ciebie dokumenty – dzięki temu jeszcze bardziej zaoszczędzisz czas. 

Marketing i social media

Outsourcing usług marketingowych jest często spotykaną praktyką, szczególnie wśród średnich i dużych przedsiębiorców e-commerce. Należy zaznaczyć, że marketing w sieci stanowi obecnie bardzo obszerne pojęcie, obejmujące rozmaite metody i formy promocji. W zależności od potrzeb i możliwości, warto zlecić działania marketingowe agencji digitalowej / reklamowej lub skorzystać z usług specjalisty – freelancera. Ważnym aspektem prowadzenia biznesu w sieci jest m.in. prowadzenie kanałów firmowych w mediach społecznościowych, czym również zajmują się wyspecjalizowane agencje social media oraz freelancerzy.

SEO & Copywriting

Zadania z zakresu optymalizacji strony pod wyszukiwarki internetowe oraz pisania treści na stronę (opisy produktów, kategorii, blog firmowy) w pewnym stopniu mogą być realizowane samodzielnie. W jednym z artykułów podawaliśmy np. zasady tworzenia opisów produktów, tak aby były zgodne z wymogami SEO. Jeśli jednak nie masz czasu, wiedzy lub umiejętności, aby samodzielnie się tym zajmować – jest to również usługa, którą bez problemu zlecisz zewnętrznemu specjaliście, np. korzystając z branżowych grup na Facebooku lub LinkedIn.

Technologie (IT)

Jest to bardzo obszerna dziedzina, obejmująca np. takie sfery działania Twojego e-sklepu jak serwer, domena czy poszczególne funkcjonalności dla użytkowników. Trudno znać się na wszystkim, szczególnie w tak specjalistycznej branży, w związku z czym wiele usług IT będziesz zapewne zlecać zewnętrznym specjalistom. Dobrym rozwiązaniem dla początkujących e-przedsiębiorców może być skorzystanie z gotowych rozwiązań e-commerce, takich jak Shoper czy Sky-Shop. W przypadku tego rodzaju platform, w ramach abonamentu najczęściej można liczyć na wsparcie techniczne w przypadku ewentualnych problemów.

 

Podsumowując, outsourcing w e-commerce to bardzo często stosowane rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić czas i środki. Dzięki temu możliwe jest skoncentrowanie 100% swojej uwagi na kluczowych aspektach działalności, np. obsłudze klientów czy współpracy z dostawcami.

Powiązane artykuły

Wskazówki dla sprzedawców

BDO w sklepie internetowym – co to takiego?

Co to jest BDO?   BDO  to skrót od Baza danych o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami. Jest to cyfrowy system firm, które wprowadzają produkty

Aktualności prawne

Jakie obowiązki wprowadza DSA?

DSA wprowadza szereg zróżnicowanych obowiązków, które są różne w zależności od skali działalności podmiotu do którego mają zastosowanie. Inne obowiązki będą dotyczyły dostawcy, który jest

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

WIELKANOC20

KOD WAŻNY DO 7.04.2024 roku, godz. 23:59

Wielkanoc w Kreatorze !

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

WIELKANOC

KOD WAŻNY DO 7.04.2024 roku, godz. 23:59

Wielkanoc w Kreatorze !

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

EXTRA20

KOD WAŻNY DO 18.09.2023 roku, godz. 23:59

Promocja na start w Kreatorze!

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!