Opisy kategorii w sklepie www ‐ jak je tworzyć?

okno przeglądarki z dymkami

Spis treści

W jednym z naszych artykułów poruszyliśmy bardzo ważny temat dla wszystkich posiadaczy sklepów internetowych: Jak tworzyć opisy produktów w sklepie www zgodnie z zasadami SEO? W niniejszym artykule omówimy natomiast kwestię opisów dla kategorii produktowych. Dowiesz się jak je tworzyć, aby były atrakcyjne zarówno dla klientów Twojego sklepu, jak również robotów Google.

Znaczenie kategorii produktów dla użytkowników oraz SEO

Kategorie produktów mają zasadnicze znaczenie dla użytkowników – potencjalnych klientów Twojego sklepu internetowego. Ich głównym zadaniem jest pomoc w znalezieniu produktu lub grupy produktów, którymi są zainteresowani. Przykładowo, jeśli sklep www ma w swojej ofercie ponad 300 materacy do spania, to znacząco “ułatwisz życie” swoim klientom wprowadzając kategorie, np. materace sprężynowe, materace twarde, materace dla dzieci, itd. 

Druga kwestia to SEO i w tym przypadku nie ma potrzeby, by szeroko się rozpisywać – specjaliści ds. pozycjonowania stron internetowych są zgodni, że dobre opisy kategorii stanowią jeden z czynników wspierających wyświetlanie się w wynikach wyszukiwania. Po pierwsze – Google lepiej rozumie strukturę naszej strony, po drugie – w opisach kategorii możemy umieszczać słowa kluczowe oraz linki (do podkategorii lub produktów).

Unikalne opisy kategorii jako must have!

Temat oryginalności treści nie dotyczy tylko opisów produktów, ale wszystkich tekstów znajdujących się w witrynie naszego sklepu internetowego, a zatem również kategorii produktów. Po pierwsze – nie kopiujemy treści z innych stron (np. konkurencji). Po drugie – nie kopiujemy treści od producenta, nawet jeśli mamy na to zgodę (jest to niekorzystne z punktu widzenia wyszukiwarki Google). Wreszcie po trzecie, w miarę możliwości nie kopiujemy tej samej treści między poszczególnymi kategoriami. Chcąc uniknąć tzw. “duplicate content”, postaw na oryginalne teksty – napisane samodzielnie lub z pomocą copywritera.

Tak samo jak w przypadku produktów, również tworząc opisy kategorii, należy pamiętać o przestrzeganiu praw kupujących i obowiązkach informacyjnych, np. w zakresie cen produktów. Większość kluczowych informacji w kontekście wymogów prawnych, zawiera się jednak w regulaminie, a zatem nie musisz się na nich koncentrować, jeśli Twój regulamin sklepu internetowego jest zgodny z aktualnym prawem i dostosowany do branży, w której działasz. Aby mieć pewność i “spokojną głowę”, możesz skorzystać z regulaminu opracowanego przez prawników Kreatora Legal Geek.

Warto przeczytać: Konsekwencje kopiowania zdjęć i opisów w sklepie internetowym

Jak długi powinien być opis kategorii?

Konia z rzędem temu, kto potrafiłby wskazać optymalną długość tekstu dla kategorii. Programy typu Surfer SEO są w stanie podać nam przybliżone “widełki” długości tekstu pod konkretną frazę, wyrażone w liczbie słów, na podstawie analizy konkurencji. Nie mając dostępu do specjalistycznych narzędzi, możemy zrobić własną, “ręczną” analizę. W tym celu wpisujemy w Google frazę odpowiadającą naszej kategorii, np. “materace 160×200” i wyciągamy średnią z długości opisów kategorii na stronach znajdujących się na pierwszych 10 pozycjach.

W którym miejscu na stronie zamieścić opis kategorii?

Opis kategorii jako “ściana tekstu” rzadko wygląda zachęcająco, a już w szczególności kiedy przeglądamy stronę z poziomu smartfona. Z drugiej strony, jeśli chcemy nasycić tekst odpowiednimi frazami, musimy mieć na to odpowiednią przestrzeń. Jak rozwiązać ten problem? Jednym z często spotykanych pomysłów jest krótki wstęp u góry strony (2-5 zdań wprowadzenia), lista z produktami, do których możemy przejść bezpośrednio i dopiero pod nimi – dłuższy tekst, podzielony tematycznie za pomocą nagłówków H2, H3 (w których warto zamieszczać ważne dla kategorii frazy).

Linkowanie wewnętrzne – jak to robić z poziomu kategorii?

Z punktu widzenia wyszukiwarki Google – linkowanie wewnętrzne stanowi ważny element optymalizacji on-site (na stronie). Treści znajdujące się na podstronach kategorii produktów doskonale nadają się do tego, by w naturalny sposób linkować do innych podstron naszej strony internetowej. Możemy zatem linkować (stojąc tzw. anchory) do: innych kategorii i podkategorii, polecanych w ramach kategorii produktów lub artykułów na firmowym blogu. Co ważne – jest to również użyteczne dla odwiedzających stronę.

Opis kategorii jako reklama Twoich produktów!

Wiele miejsca poświęciliśmy technikaliom i kwestiom związanym z SEO, więc na koniec warto napisać o temacie absolutnie nadrzędnym. Opis kategorii to doskonałe miejsce na reklamę Twoich produktów. To właśnie tutaj możesz napisać o ich największych zaletach, zastosowaniu oraz dlaczego właśnie Twój sklep internetowy jest dobrym miejscem na zakupy.

Jak widzisz, podstrony stanowiące kategorie produktów bezsprzecznie są ważne. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą stworzysz atrakcyjne, ciekawe i odpowiednio zoptymalizowane treści. Powodzenia!

Powiązane artykuły

Aktualności prawne

Jakie obowiązki wprowadza DSA?

DSA wprowadza szereg zróżnicowanych obowiązków, które są różne w zależności od skali działalności podmiotu do którego mają zastosowanie. Inne obowiązki będą dotyczyły dostawcy, który jest

Aktualności prawne

DSA a sklepy internetowe – czy naprawdę ma zastosowanie?

DSA czyli Akt o Usługach Cyfrowych to Rozporządzenie Unii Europejskiej określające wybrane elementy funkcjonowania niektórych usług internetowych. Jego celem jest zapewnienie większej transparentności i bezpieczeństwa

OSZCZĘDŹ DZIŚ

%

Z KODEM RABATOWYM

BACK

Kod ważny do: 2024-03-04 Godz. 23:59

Back TO School

Rozpoczynamy wspólne odliczanie do końca wakacji. Zaczynamy od rabatu na dokumenty prawne w wysokości 30% i każdego dnia, aż do 1 września, ten rabat będzie malał o 1%!
PROMOCJA OBOWIĄZUJE PRZEZ:
Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

OSZCZĘDŹ

15%

Z KODEM RABATOWYM

DSA15

KOD WAŻNY DO 05.03.2024 roku, godz. 23:59

Twój sklep
Zgodny z DSA!

Kup Regulamin sklepu internetowego, Pakiet E-sprzedawcy lub Pakiet E-sprzedawcy UE z 15% rabatem i otrzymaj bezpłatnie Warunki korzystania ze strony internetowej (DSA)!

OSZCZĘDŹ DZIŚ

25%

Z KODEM RABATOWYM

LUTY

KOD WAŻNY DO 14.02.2024 roku, godz. 23:59

Lutowa promocja w Kreatorze!

W Kreatorze też obchodzimy Dzień Zakochanych! Odbierz 25% rabatu na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Uruchom swój sklep internetowy i zacznij sprzedaż jeszcze przed Walentynkami!

OSZCZĘDŹ

30%

Z KODEM RABATOWYM

WEEK30

KOD WAŻNY DO 21.01.2024 roku, godz. 23:59

Tylko w ten weekend!

Odbierz 30% rabatu na wszystkie pakiety dostępne w Kreatorze i wygeneruj zgodny z prawem regulamin sklepu internetowego. Uruchom swój własny sklep internetowy!

BEZPŁATNY WEBINAR

Sklep internetowy krok po kroku: od działalności nierejestrowanej do uruchomienia
e-sklepu.

OSZCZĘDŹ

24%

Z KODEM RABATOWYM

NOWY2024

KOD WAŻNY DO 06.01.2024 roku, godz. 23:59

Wejdź w nowy rok
z Kreatorem!

Odbierz aż 24% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Rozpocznij nowy rok z własnym sklepem internetowym!

OSZCZĘDŹ

%

Z KODEM RABATOWYM

SWIETA

Kod jest ważny do północy. Każdego kolejnego dnia obowiązywać będzie nowy kod, którego wartość będzie o 1% niższa od poprzedniego

Odliczamy do Świąt!

Każdego dnia rabat maleje o 1%, nie czekaj złap najlepszą okazję na dokumenty prawne dla Twojego sklepu!

OSZCZĘDŹ

35%

Z KODEM RABATOWYM

BLACK35

KOD WAŻNY DO 27.11.2023 roku, godz. 23:59

BLACKWEEK

Największa okazja roku w Kreatorze Legal Geek. Rozpocznij legalną sprzedaż online.

OSZCZĘDŹ

23%

Z KODEM RABATOWYM

TNIEMY

KOD WAŻNY DO 08.11.2023 roku, godz. 23:59

Tniemy o stawkę VAT!

Odbierz aż 23% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Nie przegap tej okazji, uruchom własny sklep internetowy już dziś!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

TNIEMY

KOD WAŻNY DO 08.10.2023 roku, godz. 23:59

Promocja na start w Kreatorze!

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Nie przegap tej okazji, uruchom własny sklep internetowy już dziś!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

EXTRA20

KOD WAŻNY DO 18.09.2023 roku, godz. 23:59

Promocja na start w Kreatorze!

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!