Meta tagi – czym są i jak je zoptymalizować na stronie sklepu www?

meta_tagi

Spis treści

Znajdujące się w kodzie każdej strony internetowej (a zatem każdego sklepu www) meta tagi stanowią pewnego rodzaju drogowskaz dla wyszukiwarki Google oraz innych wyszukiwarek. Zaznajomienie się z podstawowymi informacjami na temat meta tagów oraz ich odpowiednia optymalizacja nie stanowią szczególnie czasochłonnego zajęcia, a mogą przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim – odpowiednie meta tagi to jeden z czynników wpływających na pozycję naszej witryny w wynikach wyszukiwania, a zatem “gra” jest niewątpliwie warta świeczki!

Meta tagi – co to takiego?

Meta tagi, to w najprostszym ujęciu znaczniki znajdujące się w kodzie źródłowym strony internetowej. Aby je rozpoznać, wystarczy podstawowa znajomość języka HTML. Dostępne platformy CMS oraz narzędzia i wtyczki, pozwalają na swobodną edycję meta tagów, bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy. Meta tagi HTML znajdują się w sekcji <head>. Można je podejrzeć klikając prawym klawiszem myszy na “zbadaj źródło strony” lub korzystając z rozmaitych wtyczek (np. SEO Meta in 1 Click) czy programów (Screaming Frog). W pewnym stopniu meta tagi mają znaczenie dla użytkowników, jednak przede wszystkim stosuje się je “na użytek” robotów Google.

Jakie znaczenie mają meta tagi w kontekście pozycji strony w Google?

Meta tagów jest wiele i różne jest ich zastosowanie. Przede wszystkim – zawierają ważne informacje na temat zawartości strony internetowej, co ma istotne znaczenie dla robotów Google. Dzięki meta tagom, możemy zabronić Google indeksowania danej strony (tag noindex), poprosić Google o to, by przy dwóch podstronach o podobnej zawartości traktował jedną z nich jako ważniejszą – kanoniczną (tag canonical) lub poinformować o zawartości danej podstrony i jej tematyce (tag title). Innymi słowy – odpowiednio zoptymalizowane tagi, mogą znacznie ułatwić zadanie robotom Google, a o to przecież nam chodzi 😉 

Przeczytaj: Pozycjonowanie sklepu internetowego – 5 dobrych praktyk

Najważniejsze meta tagi i ich poprawna optymalizacja

Wyróżnić można wiele meta tagów. Na początek, wystarczy jednak, że poznasz kilka najważniejszych. Poniżej znajdziesz ich opis.

Meta Title

Znacznik title, to jak sama nazwa wskazuje – tytuł strony, nazywany również tytułem SEO. Tytuł danej podstrony możesz zobaczyć na pasku u góry przeglądarki, jak również w wynikach wyszukiwania Google:

prawni_e-commerce_meta_tagi

W powyższym przypadku, tagiem title dla jednej z naszych podstron jest tekst: Prawnik e-commerce | Legal Geek – kancelaria prawna

Jest to ważna informacja dla użytkowników, ale w dużym stopniu również dla robotów Google. Należy zadbać aby długość tagu title nie przekraczała 70 znaków (w przeciwnym wypadku tytuł zostanie “ucięty”) oraz żeby w miarę możliwości zawierała frazę na której nam zależy – w tym przypadku “prawnik e-commerce”.

Meta Description

Meta Description jest to opis strony, który na powyższym screenie możesz zobaczyć pod tytułem. Opis od strony technicznej nie ma znaczenia dla naszej pozycji w Google, jednak ma kluczowy wpływ na decyzję użytkownika o kliknięciu w link naszej strony. Po pierwsze, możemy w nim zamieścić treść, która zainteresuje użytkownika i zachęci do działania (tzw. CTA – call to action). Po drugie, Google wyróżnia te elementy opisu, które będą pokrywać się z zapytaniem użytkownika. W naszym przykładzie jest to pogrubiony fragment “e-commerce” dla zapytania “e-commerce”. Dzięki temu, łatwiej będzie nam wyróżnić się wśród innych wyników wyszukiwania.

Warto przeczytać: Jak tworzyć opisy produktów zgodnie z zasadami SEO?

Meta Keywords

Choć kiedyś miały duże znaczenie w kontekście SEO, dziś znaczniki określające słowa kluczowe nie są już czynnikiem rankingowym Google. I choć w niektórych przypadkach pełnią ważną rolę (np. rozbudowane serwisy newsowe), w zdecydowanej większości przypadków możemy pominąć ich ustawianie.

Tag <alt>

Jest to tzw. opis alternatywny – tag przynależny do każdego zdjęcia lub grafiki na naszej stronie. Dzięki niemu osoby niewidome mogą dowiedzieć się co znajduje się na danym zdjęciu, korzystając z odpowiedniego oprogramowania czytającego strony www. Jest on również przydatny dla robotów Google, w związku z czym dobrą praktyką jest umieszczenie w tym tagu fraz kluczowych, o ile oczywiście odpowiadają temu, co jest na zdjęciu.

Meta Tag Robots

Czasem bywa tak, że nie chcemy aby dana podstrona była indeksowana przez Google. Meta Tag Robots pozwala wykluczyć wybrane przez nas podstrony. W tym celu wystarczy zamieść w sekcji HEAD znacznik o następującej treści:

<meta name=”robots” content=”noindex”>.

 

Podsumowując, znajomość podstawowych meta tagów i umiejętność ich poprawnego zaimplementowania na stronie może przynieść dużo korzyści przy umiarkowanym nakładzie pracy. Co ważne, w większości przypadków nie musimy znać HTML, gdyż w wielu systemach (CMS-ach), możemy to zrobić w prosty, automatyczny sposób, np. z pomocą wtyczki Yoast SEO na WordPressie.

Powodzenia!

 

Powiązane artykuły

monitor i lupa z wyszukiwarką
DSA

Jak prowadzić bloga zgodnie z aktualnym prawem?

W ramach swojej działalności prowadzisz branżowego bloga? A może do tej pory prowadziłeś/aś bloga hobbystycznie, a teraz staje się on początkiem Twojego biznesu? Jeśli jesteś

Marketing

Co powinien zawierać regulamin newslettera?

Newsletter może być skutecznym sposobem na budowanie relacji z Twoim klientem lub czytelnikiem. Dzięki interesującym wiadomościom możesz też zachęcić klienta do skorzystania z Twoich usług.

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

WIELKANOC20

KOD WAŻNY DO 7.04.2024 roku, godz. 23:59

Wielkanoc w Kreatorze !

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

WIELKANOC

KOD WAŻNY DO 7.04.2024 roku, godz. 23:59

Wielkanoc w Kreatorze !

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

EXTRA20

KOD WAŻNY DO 18.09.2023 roku, godz. 23:59

Promocja na start w Kreatorze!

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!