Kiedy sprzedawca ponosi koszty przesyłki zwrotnej?

kto ponosi koszty zwrotu towaru

Spis treści

Choć zakupy online dla wielu osób są dzisiaj codziennością, kwestia tego, czy zwrot kosztów przesyłki przy odstąpieniu od umowy ponosi sprzedawca nadal budzi wątpliwości. Co na ten temat mówią przepisy?

Zwrot paczki – kto płaci za przesyłkę?

Zgodnie z prawem, jeśli konsument* zdecyduje się odstąpić od zawartej przez Internet umowy sprzedaży w ustawowym, 14-dniowym terminie, ma obowiązek pokrycia kosztów przesyłki zwrotnej – a więc kosztów odesłania towaru do Sprzedawcy. Ale uwaga – taka zasada obowiązuje tylko wówczas, gdy wskażesz to w swoim regulaminie sprzedaży! Jednocześnie musisz pamiętać, że powinieneś zwrócić konsumentowi wszystkie dokonane przez niego płatności – obejmuje to także koszty dostarczenia rzeczy do kupującego. W takiej sytuacji możesz zwrócić równowartość najtańszej możliwej dla danego towaru opcji przesyłki, jaką posiadasz w swojej ofercie. Aby ta zasada mogła jednak zadziałać, powinieneś posiadać w regulaminie odpowiednie postanowienia w tym względzie.

Wyjaśnijmy to na przykładzie: konsument miał do wyboru dwie opcje dostawy zamówionego towaru: wysyłkę kurierem za 15 zł i Pocztą Polską za 10 zł. Wybrał droższą opcję – wysyłkę kurierem, a zatem za przesyłkę zapłacił 15 zł. Jeśli następnie zdecydował się na zwrot towaru, a Ty posiadasz właściwy regulamin, to możesz zwrot kosztów przesyłki przy odstąpieniu od umowy pomniejszyć o 5zł – z racji tego, najtańsza dostępna opcja przesyłki zamówionego przez kupującego towaru wynosiła 10zł.

Co ważne: konsument nie musi pokrywać kosztów związanych ze zwrotem przesyłki, jeżeli nie poinformowałeś go odpowiednio o konieczności ich poniesienia. Jeśli korzystasz z przypadkowych wzorów regulaminów dostępnych w Internecie, nie możesz mieć pewności co do ich zgodności z prawem. Dlatego właśnie warto skorzystać z Kreatora Legal Geek – dostępne w nim dokumenty tworzone są przez prawników z wieloletnim doświadczeniem w branży e-commerce. Wraz z dokumentami z Kreatora będziesz ponadto na bieżąco otrzymywać aktualizacje w przypadku zmian w prawie.

Zwrot towaru używanego – jakie mogą być konsekwencje?

Zgodnie z prawem konsument, który kupił towar w sklepie online i używał go, a nie upłynął jeszcze termin odstąpienia od umowy, co do zasady nadal może od umowy odstąpić. Jeśli posiadasz właściwy regulamin, konsument w takim wypadku będzie jednak odpowiadać za zmniejszenie wartości produktu, wynikające z korzystania z niego w sposób wykraczający poza konieczny do zapoznania się z jego właściwościami. Mówiąc w skrócie, konsument ma więc prawo do zapoznania się z towarem w podobny sposób, w jaki mógłby to uczynić w sklepie stacjonarnym. A zatem może przymierzyć buty czy sukienkę, ale nie może przebiec w tych butach maratonu czy pójść w zakupionej sukience na imprezę.

Jeśli konsument zdecyduje się na zwrot tak zużytego towaru, możesz domagać się od niego odpowiedniej rekompensaty – jeśli oczywiście przy zakupie przedstawiłeś konsumentowi odpowiedni regulamin sprzedaży.

Jeśli potrzebujesz pomocy w stworzeniu właściwego regulaminu sklepu internetowego, zachęcamy do skorzystania z Kreatora Legal Geek, który odpowiednio Cię zabezpieczy. Nasz generator regulaminu sklepu internetowego pozwoli Ci wygenerować wszystkie niezbędne dokumenty niezbędne do uruchomienia w sklepu internetowego nawet w 5 min!

*Musisz pamiętać, że od stycznia 2021 roku od umowy może odstąpić nie tylko konsument, ale też niektórzy przedsiębiorcy! Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym wpisie: Styczniowe zmiany prawa dla e-commerce – przedsiębiorca jak konsument?
Korzystając z naszego Kreatora otrzymujesz na bieżąco aktualizacje w przypadku zmian w prawie, mających wpływ na treść dokumentów.

 

 

Powiązane artykuły

Zwroty i reklamacje

Uznana reklamacja a zwrot kosztów przesyłki

Reklamacje są nieodłącznym elementem każdej działalności handlowej. Nawet przy najwyższej staranności i jakości produktów, zawsze istnieje ryzyko, że coś może pójść nie tak. Kto więc

dropshipping
Dropshipping

Dropshipping a zwrot towaru w sklepie internetowym

Dropshipping to dla wielu e-przedsiębiorców idealna forma prowadzenia działalności w sieci, przede wszystkim ze względu na wygodę i brak konieczności ponoszenia dużych nakładów finansowych na

OSZCZĘDŹ DZIŚ

%

Z KODEM RABATOWYM

BACK

Kod ważny do: 2024-03-04 Godz. 23:59

Back TO School

Rozpoczynamy wspólne odliczanie do końca wakacji. Zaczynamy od rabatu na dokumenty prawne w wysokości 30% i każdego dnia, aż do 1 września, ten rabat będzie malał o 1%!
PROMOCJA OBOWIĄZUJE PRZEZ:
Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

OSZCZĘDŹ

15%

Z KODEM RABATOWYM

DSA15

KOD WAŻNY DO 05.03.2024 roku, godz. 23:59

Twój sklep
Zgodny z DSA!

Kup Regulamin sklepu internetowego, Pakiet E-sprzedawcy lub Pakiet E-sprzedawcy UE z 15% rabatem i otrzymaj bezpłatnie Warunki korzystania ze strony internetowej (DSA)!

OSZCZĘDŹ DZIŚ

25%

Z KODEM RABATOWYM

LUTY

KOD WAŻNY DO 14.02.2024 roku, godz. 23:59

Lutowa promocja w Kreatorze!

W Kreatorze też obchodzimy Dzień Zakochanych! Odbierz 25% rabatu na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Uruchom swój sklep internetowy i zacznij sprzedaż jeszcze przed Walentynkami!

OSZCZĘDŹ

30%

Z KODEM RABATOWYM

WEEK30

KOD WAŻNY DO 21.01.2024 roku, godz. 23:59

Tylko w ten weekend!

Odbierz 30% rabatu na wszystkie pakiety dostępne w Kreatorze i wygeneruj zgodny z prawem regulamin sklepu internetowego. Uruchom swój własny sklep internetowy!

BEZPŁATNY WEBINAR

Sklep internetowy krok po kroku: od działalności nierejestrowanej do uruchomienia
e-sklepu.

OSZCZĘDŹ

24%

Z KODEM RABATOWYM

NOWY2024

KOD WAŻNY DO 06.01.2024 roku, godz. 23:59

Wejdź w nowy rok
z Kreatorem!

Odbierz aż 24% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Rozpocznij nowy rok z własnym sklepem internetowym!

OSZCZĘDŹ

%

Z KODEM RABATOWYM

SWIETA

Kod jest ważny do północy. Każdego kolejnego dnia obowiązywać będzie nowy kod, którego wartość będzie o 1% niższa od poprzedniego

Odliczamy do Świąt!

Każdego dnia rabat maleje o 1%, nie czekaj złap najlepszą okazję na dokumenty prawne dla Twojego sklepu!

OSZCZĘDŹ

35%

Z KODEM RABATOWYM

BLACK35

KOD WAŻNY DO 27.11.2023 roku, godz. 23:59

BLACKWEEK

Największa okazja roku w Kreatorze Legal Geek. Rozpocznij legalną sprzedaż online.

OSZCZĘDŹ

23%

Z KODEM RABATOWYM

TNIEMY

KOD WAŻNY DO 08.11.2023 roku, godz. 23:59

Tniemy o stawkę VAT!

Odbierz aż 23% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Nie przegap tej okazji, uruchom własny sklep internetowy już dziś!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

TNIEMY

KOD WAŻNY DO 08.10.2023 roku, godz. 23:59

Promocja na start w Kreatorze!

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Nie przegap tej okazji, uruchom własny sklep internetowy już dziś!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

EXTRA20

KOD WAŻNY DO 18.09.2023 roku, godz. 23:59

Promocja na start w Kreatorze!

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!