Jak tworzyć opisy produktów w sklepie internetowym zgodnie z zasadami SEO?

monitor i lupa z wyszukiwarką

Spis treści

Karta produktu w sklepie internetowym ma na celu w pierwszej kolejności przedstawić najważniejsze informacje na temat danego towaru (w tym również zdjęcia lub inne multimedia), a następnie – zachęcić do zakupu. Opis produktu w sklepie www pełni jeszcze jedną, bardzo ważną funkcję – pomaga w pozycjonowaniu strony w wyszukiwarce Google. Z artykułu dowiesz się, jak stworzyć opis, który będzie zgodny z dobrymi praktykami SEO.

Autorskie opisy produktów i kategorii

Jak wspominaliśmy już w artykule o kopiowaniu zdjęć i opisów produktów, zamieszczanie cudzego opisu produktu na stronie sklepu nie należy do dobrych praktyk, nawet jeśli masz na to zgodę (np. producenta). Tzw. „duplicate content”, czyli powtarzające się treści, nie są mile widziane przez algorytmy Google, w przeciwieństwie do tekstów autorskich. W wielu przypadkach, np. sprzętu elektronicznego, trudno o finezyjne opisy, zwłaszcza kiedy podobnych produktów jest kilkadziesiąt lub nawet kilkaset. Zawsze można skorzystać w takiej sytuacji z pomocy wprawnego copywritera, który stworzy krótkie, kreatywne opisy, zamieszczając w nich 2-3 frazy kluczowe. Pod spodem zaś zamieszczona zostanie powtarzająca się (siłą rzeczy) specyfikacja techniczna produktu.

Długość i struktura tekstu

Wiele sklepów internetowych stosuje krótkie i zwięzłe opisy produktów (do 1000 zzs, czyli znaków ze spacjami). Jeśli w przypadku Twojego produktu jest o czym pisać, to wykorzystaj to, gdyż wyszukiwarka Google na ogół „lubi” rozbudowane teksty o ile dostarczają one użytkownikom ważnych informacji. Z całą pewnością warto podzielić tekst na akapity, stosując tytuł i śródtytuły (nagłówki), gdyż wyszukiwarki preferują uporządkowane treści. Zarówno algorytmy, jak i użytkownicy z pewnością docenią też wypunktowania (np. listę najważniejszych zalet produktu) oraz pogrubienia tekstu (czyli tzw. „boldy”), szczególnie w przypadku fraz kluczowych.

Słowa kluczowe w opisie produktu

Opis produktu to doskonałe miejsce na umieszczenie kilku fraz kluczowych, przy czym należy pamiętać, aby nie przesadzić z ich nasyceniem. Użycie frazy głównej 3-4 razy w opisie w zupełności powinno wystarczyć – można to zrobić np. w tytule (nagłówek H1), śródtytule (nagłówek H2) oraz bezpośrednio w tekście. Warto pamiętać o tzw. frazach z długiego ogona (longtail) – jeśli wybraną frazą główną jest „koszula męska”, to możesz ją uszczegółowić i zastosować dodatkowo np. frazę „biała koszula męska do garnituru” lub „kolorowa koszula męska na wakacje”. Dodatkowo, możesz frazę główną zamieścić w adresie URL oraz w alternatywnych opisach zdjęć.

Atrybuty ALT w zdjęciach

Niemal każda karta produktu w sklepie internetowym poza nazwą towaru i jego opisem, zawiera również zdjęcia lub grafiki. Warto zadbać o wysoką jakość tych zdjęć. jednak nie na tyle wysoką, by znacząco spowalniała ładowanie się podstrony – będzie to niekorzystne zarówno dla użytkowników, jak również z perspektywy robotów Google. Każde zdjęcie na stronie internetowej może być wzbogacone o tzw. atrybut alt, który pomaga algorytmom wyszukiwarek zrozumieć, co znajduje się na danej grafice. Atrybut alt umieszczony jest w kodzie strony i stanowi bardzo dobre miejsce do wprowadzenia słów kluczowych. Przykładowo, jeśli sprzedajesz męskie koszule, to możesz plik graficzny nazwać „koszula.jpg”, a w pozycji alt w kodzie strony wpisać: elegancki mężczyzna w koszuli. Ścieżka kodu będzie wyglądać wtedy następująco:

<img src=”koszula.jpg” alt=”elegancki mężczyzna w koszuli” />

Taki zabieg warto powtórzyć w przypadku każdego zdjęcia na stronie, dobierając różne nazwy plików i opisy alt w zależności od tego, co znajduje się na zdjęciu.

Linkowanie do innych produktów lub bloga

Ważnym elementem SEO jest linkowanie. Karta produktu w sklepie internetowym stanowi bardzo dobre miejsce do linkowania wewnętrznego. Możesz stworzyć specjalną sekcję z podobnymi lub uzupełniającymi produktami z oferty Twojego sklepu i zamieścić do nich linki. Inną możliwością jest linkowanie do artykułu na firmowym blogu. Przykładowo, jeśli sprzedajesz buty sportowe dla biegaczy, możesz na karcie produktu zachęcić do przeczytania artykułu na temat doboru odpowiednich butów do biegania. Z jednej strony ułatwiasz klientowi podjęcie decyzji o zakupie oraz kreujesz wizerunek eksperta, z drugiej – pomagasz robotom Google zrozumieć strukturę strony i zwiększasz tym samym swoje szanse na lepszą widoczność w wynikach wyszukiwania.

Pamiętaj o przepisach

Wdrażając powyższe zasady, zwłaszcza dotyczące długości tekstów czy ich autorskiego przygotowania, nie możesz stracić z oczu przepisów – zgodnie z prawem, powinieneś formułować opisy produktów w sposób jasny i zrozumiały, zwłaszcza jeśli sprzedajesz produkty na rzecz konsumentów. Zbyt poetyckie czy metaforyczne opisy mogą więc nie być dobrym pomysłem 🙂 Konsumenci są szczególnie chronioną w prawie grupą kupujących – to przede wszystkim z myślą o nich powstały liczne obowiązki informacyjne. Niektóre, takie jak przedstawienie właściwych opisów czy cen w sklepie, możesz spełnić właśnie poprzez odpowiednie treści na stronach produktowych. Inne informacje powinny być zamieszczone w regulaminie sklepu. Jeśli potrzebujesz pomocy z regulaminem sprzedaży, możesz skorzystać z naszego Kreatora Legal Geek, dzięki któremu szybko uzyskasz stale aktualny dokument, opracowany przez prawników wyspecjalizowanych w prawie e-commerce.

Powiązane artykuły

Aktualności prawne

Jakie obowiązki wprowadza DSA?

DSA wprowadza szereg zróżnicowanych obowiązków, które są różne w zależności od skali działalności podmiotu do którego mają zastosowanie. Inne obowiązki będą dotyczyły dostawcy, który jest

Aktualności prawne

DSA a sklepy internetowe – czy naprawdę ma zastosowanie?

DSA czyli Akt o Usługach Cyfrowych to Rozporządzenie Unii Europejskiej określające wybrane elementy funkcjonowania niektórych usług internetowych. Jego celem jest zapewnienie większej transparentności i bezpieczeństwa

OSZCZĘDŹ DZIŚ

%

Z KODEM RABATOWYM

BACK

Kod ważny do: 2024-03-04 Godz. 23:59

Back TO School

Rozpoczynamy wspólne odliczanie do końca wakacji. Zaczynamy od rabatu na dokumenty prawne w wysokości 30% i każdego dnia, aż do 1 września, ten rabat będzie malał o 1%!
PROMOCJA OBOWIĄZUJE PRZEZ:
Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

OSZCZĘDŹ

15%

Z KODEM RABATOWYM

DSA15

KOD WAŻNY DO 05.03.2024 roku, godz. 23:59

Twój sklep
Zgodny z DSA!

Kup Regulamin sklepu internetowego, Pakiet E-sprzedawcy lub Pakiet E-sprzedawcy UE z 15% rabatem i otrzymaj bezpłatnie Warunki korzystania ze strony internetowej (DSA)!

OSZCZĘDŹ DZIŚ

25%

Z KODEM RABATOWYM

LUTY

KOD WAŻNY DO 14.02.2024 roku, godz. 23:59

Lutowa promocja w Kreatorze!

W Kreatorze też obchodzimy Dzień Zakochanych! Odbierz 25% rabatu na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Uruchom swój sklep internetowy i zacznij sprzedaż jeszcze przed Walentynkami!

OSZCZĘDŹ

30%

Z KODEM RABATOWYM

WEEK30

KOD WAŻNY DO 21.01.2024 roku, godz. 23:59

Tylko w ten weekend!

Odbierz 30% rabatu na wszystkie pakiety dostępne w Kreatorze i wygeneruj zgodny z prawem regulamin sklepu internetowego. Uruchom swój własny sklep internetowy!

BEZPŁATNY WEBINAR

Sklep internetowy krok po kroku: od działalności nierejestrowanej do uruchomienia
e-sklepu.

OSZCZĘDŹ

24%

Z KODEM RABATOWYM

NOWY2024

KOD WAŻNY DO 06.01.2024 roku, godz. 23:59

Wejdź w nowy rok
z Kreatorem!

Odbierz aż 24% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Rozpocznij nowy rok z własnym sklepem internetowym!

OSZCZĘDŹ

%

Z KODEM RABATOWYM

SWIETA

Kod jest ważny do północy. Każdego kolejnego dnia obowiązywać będzie nowy kod, którego wartość będzie o 1% niższa od poprzedniego

Odliczamy do Świąt!

Każdego dnia rabat maleje o 1%, nie czekaj złap najlepszą okazję na dokumenty prawne dla Twojego sklepu!

OSZCZĘDŹ

35%

Z KODEM RABATOWYM

BLACK35

KOD WAŻNY DO 27.11.2023 roku, godz. 23:59

BLACKWEEK

Największa okazja roku w Kreatorze Legal Geek. Rozpocznij legalną sprzedaż online.

OSZCZĘDŹ

23%

Z KODEM RABATOWYM

TNIEMY

KOD WAŻNY DO 08.11.2023 roku, godz. 23:59

Tniemy o stawkę VAT!

Odbierz aż 23% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Nie przegap tej okazji, uruchom własny sklep internetowy już dziś!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

TNIEMY

KOD WAŻNY DO 08.10.2023 roku, godz. 23:59

Promocja na start w Kreatorze!

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Nie przegap tej okazji, uruchom własny sklep internetowy już dziś!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

EXTRA20

KOD WAŻNY DO 18.09.2023 roku, godz. 23:59

Promocja na start w Kreatorze!

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!