Czym jest certyfikat SSL i dlaczego każda strona www powinna go mieć?

certyfikat_ssl

Spis treści

Z pojęciem certyfikatu SSL zetknie się prędzej czy później każda osoba prowadząca swoją działalność w sieci. Na blogu Kreatora Legal Geek regularnie poruszamy tematy związane z bezpieczeństwem prowadzenia biznesu w Internecie, skupiając się głównie na aspektach prawnych. Dziś czas na kwestię ściśle związaną z technologią funkcjonowania stron www, w tym sklepów internetowych. Czym jest certyfikat SSL, jak sprawdzić czy go posiadamy oraz dlaczego bezwzględnie należy go mieć?

Certyfikat SSL – co to takiego?

Certyfikat Secure Socket Layer (SLL) to powszechnie stosowany protokół sieciowy, używany w celu zaszyfrowania połączenia między użytkownikiem odwiedzającym stronę internetową a serwerem, na którym dana strona się znajduje. Z jednej strony certyfikat ten chroni witrynę, np. sklep internetowy, z drugiej strony – zapewnia ochronę użytkownikom, np. w zakresie danych osobowych, hasła logowania czy danych karty płatniczej, za pomocą której dokonujemy zakupów w sieci. Certyfikat SSL jest postrzegany jako bardzo skuteczne i proste do wdrożenia narzędzie, służące zwiększeniu ochrony przed niepożądanymi zachowaniami w sieci.

Dlaczego warto posiadać certyfikat SSL na swojej stronie?

W przypadku certyfikatu SSL nie występuje pytanie “czy warto go posiadać”, tylko “dlaczego należy go mieć”. Wyróżnić można szereg powodów, dla których każdy sklep internetowy bezwzględnie powinien posiadać taki certyfikat. Poniżej opisaliśmy cztery z nich:

1. Bezpieczeństwo

Szyfrowanie komunikatów przesyłanych między użytkownikiem a serwerem z wykorzystaniem przeglądarki internetowej to podstawowy standard bezpieczeństwa, niemal uniemożliwiający hakerom przejęcie wrażliwych danych, np. związanych z naszymi hasłami czy kartami płatniczymi.

2. Wiarygodność

Strony internetowe korzystające z certyfikatu można rozpoznać w zaledwie 2 sekundy (za chwilę dowiesz się jak)! Duża część klientów nie będzie chętna do wypełnienia formularza zakupu w sklepie internetowym, jeśli proces ten nie jest chroniony przez SSL. Mało tego, kiedy ktoś kliknie w link prowadzący do Twojej strony, otrzyma od Google specjalne ostrzeżenie! Posiadanie ważnego certyfikatu bezpieczeństwa jest jednym z elementów zwiększających wiarygodność sklepu www, podobnie jak dobry regulamin sklepu internetowego, polityka prywatności RODO czy dane kontaktowe do przedstawicieli firmy.

Przeczytaj: Jak zwiększyć wiarygodność sklepu internetowego?

3. SEO

Specjaliści w obszaru pozycjonowania stron internetowych są zgodni: Google niechętnie “patrzy” na strony, które nie stosują zabezpieczeń, traktując kwestię bezpieczeństwa użytkowników jako jeden z czynników rankingowych. Innymi słowy, jeśli chcemy być widoczni w wyszukiwarce Google, powinniśmy posiadać certyfikat SSL – koniec i kropka.

4. Bezpieczne płatności

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny sklep internetowy bez możliwości korzystania z szybkich płatności online, np. natychmiastowych przelewów, karty kredytowej czy systemu BLIK. Operatorzy e-płatności udostępniają jednak swoje systemy tylko podmiotom posiadającym ważny certyfikat SSL.

Jak sprawdzić czy strona posiada certyfikat SSL?

Obecność certyfikatu SSL na witrynie internetowej można sprawdzić w bardzo prosty sposób. Wystarczy dwukrotnie kliknąć lewym klawiszem myszy na wpisany w wyszukiwarkę adres i zobaczyć czy pojawi się protokół https:// (zabezpieczony) czy http:// (niezabezpieczony):

pasek_adresu_url_ssl

Przed protokołem można zauważyć też symbol zamkniętej kłódki – klikając na nią możemy poznać podstawowe dane na temat używanego na stronie certyfikatu. W przypadku braku zabezpieczenia, zamiast kłódki widoczny będzie komunikat “niezabezpieczona”.

Jak wdrożyć certyfikat SSL w swoim sklepie internetowym?

Wyróżnić można trzy zasadnicze rodzaje certyfikatów SSL: Domain Validation (DV), Organization Validation (OV) oraz Extended Validation (EV). W większości przypadków w zupełności wystarczy najprostszy, a zarazem najtańszy certyfikat typu DV. Na ogół tego typu certyfikat możesz uzyskać od firmy hostingowej, na której serwerze znajduje się Twoja strona lub kupić razem z domeną. Certyfikat SSL można również nabyć u dostawcy oprogramowania do Twojego sklepu www, np. Shoper czy Sky Shop. Koszt podstawowego certyfikatu to ok. 100 zł rocznie. 

Tutaj pisaliśmy o tym, jak wybrać dobre oprogramowanie do sklepu internetowego.

Podsumowując, choć posiadanie ważnego certyfikatu SSL nie jest obligatoryjne, to zdecydowanie warto go mieć. Tym bardziej, że korzyści z jego posiadania wielokrotnie przewyższają niewygórowaną cenę.

Powiązane artykuły

monitor i lupa z wyszukiwarką
DSA

Jak prowadzić bloga zgodnie z aktualnym prawem?

W ramach swojej działalności prowadzisz branżowego bloga? A może do tej pory prowadziłeś/aś bloga hobbystycznie, a teraz staje się on początkiem Twojego biznesu? Jeśli jesteś

Marketing

Co powinien zawierać regulamin newslettera?

Newsletter może być skutecznym sposobem na budowanie relacji z Twoim klientem lub czytelnikiem. Dzięki interesującym wiadomościom możesz też zachęcić klienta do skorzystania z Twoich usług.

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

WIELKANOC20

KOD WAŻNY DO 7.04.2024 roku, godz. 23:59

Wielkanoc w Kreatorze !

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

WIELKANOC

KOD WAŻNY DO 7.04.2024 roku, godz. 23:59

Wielkanoc w Kreatorze !

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

EXTRA20

KOD WAŻNY DO 18.09.2023 roku, godz. 23:59

Promocja na start w Kreatorze!

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!