Czym jest certyfikat SSL i dlaczego każda strona www powinna go mieć?

certyfikat_ssl

Spis treści

Z pojęciem certyfikatu SSL zetknie się prędzej czy później każda osoba prowadząca swoją działalność w sieci. Na blogu Kreatora Legal Geek regularnie poruszamy tematy związane z bezpieczeństwem prowadzenia biznesu w Internecie, skupiając się głównie na aspektach prawnych. Dziś czas na kwestię ściśle związaną z technologią funkcjonowania stron www, w tym sklepów internetowych. Czym jest certyfikat SSL, jak sprawdzić czy go posiadamy oraz dlaczego bezwzględnie należy go mieć?

Certyfikat SSL – co to takiego?

Certyfikat Secure Socket Layer (SLL) to powszechnie stosowany protokół sieciowy, używany w celu zaszyfrowania połączenia między użytkownikiem odwiedzającym stronę internetową a serwerem, na którym dana strona się znajduje. Z jednej strony certyfikat ten chroni witrynę, np. sklep internetowy, z drugiej strony – zapewnia ochronę użytkownikom, np. w zakresie danych osobowych, hasła logowania czy danych karty płatniczej, za pomocą której dokonujemy zakupów w sieci. Certyfikat SSL jest postrzegany jako bardzo skuteczne i proste do wdrożenia narzędzie, służące zwiększeniu ochrony przed niepożądanymi zachowaniami w sieci.

Dlaczego warto posiadać certyfikat SSL na swojej stronie?

W przypadku certyfikatu SSL nie występuje pytanie “czy warto go posiadać”, tylko “dlaczego należy go mieć”. Wyróżnić można szereg powodów, dla których każdy sklep internetowy bezwzględnie powinien posiadać taki certyfikat. Poniżej opisaliśmy cztery z nich:

1. Bezpieczeństwo

Szyfrowanie komunikatów przesyłanych między użytkownikiem a serwerem z wykorzystaniem przeglądarki internetowej to podstawowy standard bezpieczeństwa, niemal uniemożliwiający hakerom przejęcie wrażliwych danych, np. związanych z naszymi hasłami czy kartami płatniczymi.

2. Wiarygodność

Strony internetowe korzystające z certyfikatu można rozpoznać w zaledwie 2 sekundy (za chwilę dowiesz się jak)! Duża część klientów nie będzie chętna do wypełnienia formularza zakupu w sklepie internetowym, jeśli proces ten nie jest chroniony przez SSL. Mało tego, kiedy ktoś kliknie w link prowadzący do Twojej strony, otrzyma od Google specjalne ostrzeżenie! Posiadanie ważnego certyfikatu bezpieczeństwa jest jednym z elementów zwiększających wiarygodność sklepu www, podobnie jak dobry regulamin sklepu internetowego, polityka prywatności RODO czy dane kontaktowe do przedstawicieli firmy.

Przeczytaj: Jak zwiększyć wiarygodność sklepu internetowego?

3. SEO

Specjaliści w obszaru pozycjonowania stron internetowych są zgodni: Google niechętnie “patrzy” na strony, które nie stosują zabezpieczeń, traktując kwestię bezpieczeństwa użytkowników jako jeden z czynników rankingowych. Innymi słowy, jeśli chcemy być widoczni w wyszukiwarce Google, powinniśmy posiadać certyfikat SSL – koniec i kropka.

4. Bezpieczne płatności

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny sklep internetowy bez możliwości korzystania z szybkich płatności online, np. natychmiastowych przelewów, karty kredytowej czy systemu BLIK. Operatorzy e-płatności udostępniają jednak swoje systemy tylko podmiotom posiadającym ważny certyfikat SSL.

Jak sprawdzić czy strona posiada certyfikat SSL?

Obecność certyfikatu SSL na witrynie internetowej można sprawdzić w bardzo prosty sposób. Wystarczy dwukrotnie kliknąć lewym klawiszem myszy na wpisany w wyszukiwarkę adres i zobaczyć czy pojawi się protokół https:// (zabezpieczony) czy http:// (niezabezpieczony):

pasek_adresu_url_ssl

Przed protokołem można zauważyć też symbol zamkniętej kłódki – klikając na nią możemy poznać podstawowe dane na temat używanego na stronie certyfikatu. W przypadku braku zabezpieczenia, zamiast kłódki widoczny będzie komunikat “niezabezpieczona”.

Jak wdrożyć certyfikat SSL w swoim sklepie internetowym?

Wyróżnić można trzy zasadnicze rodzaje certyfikatów SSL: Domain Validation (DV), Organization Validation (OV) oraz Extended Validation (EV). W większości przypadków w zupełności wystarczy najprostszy, a zarazem najtańszy certyfikat typu DV. Na ogół tego typu certyfikat możesz uzyskać od firmy hostingowej, na której serwerze znajduje się Twoja strona lub kupić razem z domeną. Certyfikat SSL można również nabyć u dostawcy oprogramowania do Twojego sklepu www, np. Shoper czy Sky Shop. Koszt podstawowego certyfikatu to ok. 100 zł rocznie. 

Tutaj pisaliśmy o tym, jak wybrać dobre oprogramowanie do sklepu internetowego.

Podsumowując, choć posiadanie ważnego certyfikatu SSL nie jest obligatoryjne, to zdecydowanie warto go mieć. Tym bardziej, że korzyści z jego posiadania wielokrotnie przewyższają niewygórowaną cenę.

Powiązane artykuły

Aktualności prawne

Jakie obowiązki wprowadza DSA?

DSA wprowadza szereg zróżnicowanych obowiązków, które są różne w zależności od skali działalności podmiotu do którego mają zastosowanie. Inne obowiązki będą dotyczyły dostawcy, który jest

Aktualności prawne

DSA a sklepy internetowe – czy naprawdę ma zastosowanie?

DSA czyli Akt o Usługach Cyfrowych to Rozporządzenie Unii Europejskiej określające wybrane elementy funkcjonowania niektórych usług internetowych. Jego celem jest zapewnienie większej transparentności i bezpieczeństwa

OSZCZĘDŹ DZIŚ

%

Z KODEM RABATOWYM

BACK

Kod ważny do: 2024-03-04 Godz. 23:59

Back TO School

Rozpoczynamy wspólne odliczanie do końca wakacji. Zaczynamy od rabatu na dokumenty prawne w wysokości 30% i każdego dnia, aż do 1 września, ten rabat będzie malał o 1%!
PROMOCJA OBOWIĄZUJE PRZEZ:
Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

OSZCZĘDŹ

15%

Z KODEM RABATOWYM

DSA15

KOD WAŻNY DO 05.03.2024 roku, godz. 23:59

Twój sklep
Zgodny z DSA!

Kup Regulamin sklepu internetowego, Pakiet E-sprzedawcy lub Pakiet E-sprzedawcy UE z 15% rabatem i otrzymaj bezpłatnie Warunki korzystania ze strony internetowej (DSA)!

OSZCZĘDŹ DZIŚ

25%

Z KODEM RABATOWYM

LUTY

KOD WAŻNY DO 14.02.2024 roku, godz. 23:59

Lutowa promocja w Kreatorze!

W Kreatorze też obchodzimy Dzień Zakochanych! Odbierz 25% rabatu na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Uruchom swój sklep internetowy i zacznij sprzedaż jeszcze przed Walentynkami!

OSZCZĘDŹ

30%

Z KODEM RABATOWYM

WEEK30

KOD WAŻNY DO 21.01.2024 roku, godz. 23:59

Tylko w ten weekend!

Odbierz 30% rabatu na wszystkie pakiety dostępne w Kreatorze i wygeneruj zgodny z prawem regulamin sklepu internetowego. Uruchom swój własny sklep internetowy!

BEZPŁATNY WEBINAR

Sklep internetowy krok po kroku: od działalności nierejestrowanej do uruchomienia
e-sklepu.

OSZCZĘDŹ

24%

Z KODEM RABATOWYM

NOWY2024

KOD WAŻNY DO 06.01.2024 roku, godz. 23:59

Wejdź w nowy rok
z Kreatorem!

Odbierz aż 24% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Rozpocznij nowy rok z własnym sklepem internetowym!

OSZCZĘDŹ

%

Z KODEM RABATOWYM

SWIETA

Kod jest ważny do północy. Każdego kolejnego dnia obowiązywać będzie nowy kod, którego wartość będzie o 1% niższa od poprzedniego

Odliczamy do Świąt!

Każdego dnia rabat maleje o 1%, nie czekaj złap najlepszą okazję na dokumenty prawne dla Twojego sklepu!

OSZCZĘDŹ

35%

Z KODEM RABATOWYM

BLACK35

KOD WAŻNY DO 27.11.2023 roku, godz. 23:59

BLACKWEEK

Największa okazja roku w Kreatorze Legal Geek. Rozpocznij legalną sprzedaż online.

OSZCZĘDŹ

23%

Z KODEM RABATOWYM

TNIEMY

KOD WAŻNY DO 08.11.2023 roku, godz. 23:59

Tniemy o stawkę VAT!

Odbierz aż 23% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Nie przegap tej okazji, uruchom własny sklep internetowy już dziś!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

TNIEMY

KOD WAŻNY DO 08.10.2023 roku, godz. 23:59

Promocja na start w Kreatorze!

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. Nie przegap tej okazji, uruchom własny sklep internetowy już dziś!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

EXTRA20

KOD WAŻNY DO 18.09.2023 roku, godz. 23:59

Promocja na start w Kreatorze!

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!