Czy kasa fiskalna w sklepie internetowym jest obowiązkowa? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących przedsiębiorców. Okazuje się, że w przypadku działalności online istnieje wiele sytuacji, w których zgodnie z prawem możesz prowadzić sprzedaż bez kasy fiskalnej, co oznacza mniej obowiązków i mniejsze koszty. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy musisz zainwestować w kasę fiskalną w swojej firmie.
Kto nie musi mieć kasy fiskalnej?
Jeśli Twoja działalność polega na prowadzeniu sklepu internetowego, w większości przypadków nie musisz posiadać kasy fiskalnej, bez względu na to, jak duże obroty generuje Twoja firma. Muszą być jednak do tego spełnione warunki wyznaczone przez Ministra Finansów:
- Twój sklep internetowy może prowadzić tylko i wyłącznie sprzedaż wysyłkową, bez możliwości odbioru osobistego;
- płatności za zamówienie będziesz otrzymywać za pośrednictwem banku, poczty lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (możesz więc oferować np. płatności zwykłym przelewem czy za pośrednictwem dostawców tzw. szybkich płatności bezgotówkowych);
- z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę (np. z tytułu przelewu) jasno wynika, na czyją rzecz została dokonana płatność, i dodatkowo – kto jej dokonał (powinien tu być uwzględniony m.in. adres Kupującego) i jakiego zamówienia płatność dotyczy;
- sprzedaż nie może dotyczyć produktów, w przypadku których występuje obowiązek posiadania kasy fiskalnej.
Regulamin sklepu internetowego
Pakiet dokumentów niezbędnych do prowadzenia sprzedaży w sklepie internetowym.
399
zł netto / rok
Dla jakich produktów wymagana jest kasa fiskalna?
Jak zostało to zasugerowane powyżej, w przypadku niektórych grup towarów będziesz musiał stosować kasę fiskalną. Jeśli Twoja działalność będzie opierać się na sprzedaży np.:
- perfum i wód toaletowych,
- niektórych produktów związanych z motoryzacją (np. części i akcesoriów do pojazdów silnikowych),
- nośników danych (w tym także tych zapisanych, np. gier czy muzyki na płycie CD),
- sprzętu fotograficznego,
- komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych,
powinieneś zaopatrzyć się w kasę fiskalną.
Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna
Aktualizacja: styczeń 2024 r.
Na temat działalności nierejestrowanej pisaliśmy już wcześniej. W skrócie – jeśli w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadziłeś działalności gospodarczej, a Twój miesięczny przychód nie przekracza kwoty 3181,50 zł (czyli 75% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia brutto od 1 stycznia 2024 r.), możesz prowadzić działalność nierejestrowaną. W założeniu działalność ta ma zminimalizować liczbę koniecznych do spełnienia formalności. Tym niemniej, jeśli jesteś tzw. „przedsiębiorcą nierejestrowanym”, opisane powyżej wymogi i wyjątki dotyczą także i Ciebie – może więc się zdarzyć, że mimo braku rejestracji w CEiDG, będziesz musiał zaopatrzyć się w kasę fiskalną.
Podsumowując, prowadzenie sklepu internetowego nie wiąże się z koniecznością stosowania kasy fiskalnej tak często, jak mogłoby się wydawać. Istnieje szereg możliwości i zwolnień, dzięki którym nie jest to konieczne, co w pewnym stopniu ułatwia prowadzenie działalności.