Rozporządzenie GPSR – nowe przepisy dla sklepów internetowych + infografika

Spis treści

Już 13 grudnia 2024 roku zacznie być stosowane unijne rozporządzenie w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów – w skrócie nazywane GPSR. Może ono mieć wpływ na prowadzenie przez Ciebie e-sklepu! Z tego względu przygotowaliśmy wpis, dzięki któremu dowiesz się najważniejszych (w naszej ocenie) informacji o tym rozporządzeniu. W kolejnych wpisach przyjrzymy się bardziej szczegółowo poszczególnym obszarom rozporządzenia – zwłaszcza obowiązkom z niego wynikających.

 

GPSR, czyli General Product Safety Regulation

 

Rozporządzenie dotyczy – jak już wskazuje jego nazwa – bezpieczeństwa produktów. Reguluje wiele kwestii, a w szczególności:

  • wymagania dotyczące bezpieczeństwa produktów,
  • obowiązki przedsiębiorców sprzedających, importujących czy tworzących produkty, w tym m.in. w zakresie:
    – oznaczania produktów,
    – odpowiedniego przekazywania informacji Twoim klientom,
    – prowadzenia odpowiednich rejestrów,
    – działań, jakie musisz podjąć w przypadku pojawienia się niebezpiecznego produktu;
  • obowiązki dostawców internetowych platform handlowych.

 

Rozporządzenie charakteryzuje się powszechnym i bezpośrednim obowiązywaniem. Co to oznacza?  Nie musimy czekać na polską ustawę, która je wdroży. GPSR będzie obowiązywać od razu – i Ciebie, i sprzedawcę z Niemiec, Czech czy Hiszpanii. To dobra wiadomość – jeśli sprzedajesz również w innych krajach Unii Europejskiej, w zakresie bezpieczeństwa produktów będzie Cię obowiązywał ten sam zasadniczy akt prawny.

 

Natomiast niezależnie od rozporządzenia, w Polsce będzie jeszcze obowiązywać nowa ustawa o ogólnym bezpieczeństwie produktów. Będzie ona regulować m.in. kwestię nadzoru nad bezpieczeństwem produktów (w Polsce tym organem jest Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów), postępowań kontrolnych czy kar administracyjnych za naruszenie omawianych przepisów. Na razie nie wydaje się jednak prawdopodobne, aby ta ustawa weszła w życie równocześnie z rozporządzeniem. Będziemy musieli zapewne jeszcze trochę na nią poczekać.

 

Kogo dotyczy GPSR?

 

Jeśli chodzi o katalog przedsiębiorców, których dotyczy rozporządzenie, to jest on dosyć szeroki. Co istotne – nie dla wszystkich kategorii podmiotów są takie same wymogi i obowiązki. 


Wystarczy, że jesteś przedsiębiorcą lub działasz w ramach działalności nierejestrowanej i sprzedajesz produkty, aby uznać, że nowe przepisy mają do Ciebie zastosowanie. Natomiast dobra wiadomość jest taka, że jeśli jesteś dystrybutorem, masz mniej obowiązków niż producent czy importer. Tym niemniej, może być tak, że – przykładowo – w ramach swojego sklepu występujesz zarówno w roli producenta (sprzedając produkowane przez siebie towary), jak i dystrybutora – w związku ze sprzedażą produktów innych producentów.  

Poniżej znajdziesz najważniejsze, w naszej ocenie, kategorie podmiotów objętych rozporządzeniem.

 

  • Dystrybutor zgodnie z rozporządzeniem oznacza:

 

” każdą osobę fizyczną lub prawną w łańcuchu dostaw, niebędącą producentem ani importerem, która udostępnia produkt na rynku”

Natomiast przez udostępnienie na rynku rozumiemy “dostarczenie produktu do celów dystrybucji, konsumpcji lub używania na rynku Unii w ramach działalności handlowej, odpłatnie lub nieodpłatnie

 

Przykładowo, dystrybutorem jesteś, gdy:

 

  • kupujesz produkty od polskiego hurtownika i sprzedajesz je w swoim sklepie,
  • sprzedajesz produkty od polskiego producenta lub hurtownika na platformach typu Allegro,
  • zamawiasz towar od polskiego producenta i sprzedajesz go dalej,
  • prowadzisz sklep internetowy i sprzedajesz produkty, które kupiłeś od innych firm z UE,
  • sprzedajesz produkty w systemie dropshippingu, współpracując z dostawcami z UE. 

 

 

  • Importer zgodnie z rozporządzeniem oznacza:  


każdą osobę fizyczną lub prawną, która ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w Unii i wprowadza do obrotu w Unii produkt pochodzący z państwa trzeciego

Państwo trzecie to każde państwo, które nie należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 

 

Przykładowo, jesteś importerem, gdy:

 

  • zamawiasz towar bezpośrednio od producenta z Chin i sprzedajesz go w UE (w tym w modelu dropshippingu),
  • sprowadzasz produkty z Wielkiej Brytanii do sprzedaży w Polsce,
  • kupujesz hurtowo towary od dostawcy z Turcji i wprowadzasz je na rynek UE.

 

 

  • Producent zgodnie z rozporządzeniem oznacza:

 

“każdą osobę fizyczną lub prawną, która wytwarza produkt lub która zleca zaprojektowanie lub wytworzenie produktu i sprzedaje ten produkt pod własną nazwą lub własnym znakiem towarowym”

 

Tutaj warto zwrócić uwagę na to, że za producenta będziesz uważana/y również w sytuacji, gdy wytworzeniem produktu zajmuje się ktoś inny, a Ty sprzedajesz go pod własną marką (czyli w tzw. modelu white label).

 

Jakich produktów dotyczy GPSR?

 

Zasadniczo, rozporządzenie ma zastosowanie do produktów: 

  • nowych,
  • używanych,
  • naprawionych,
  • odnowionych.

 

Nie ma znaczenia to, czy towar jest udostępniany odpłatnie, czy nie. 

Jak widać, zakres jest bardzo szeroki. Tym niemniej, jeśli istnieje już prawo Unii, które ma ten sam cel i reguluje bezpieczeństwo jakiejś specyficznej kategorii produktów, to w tym zakresie nie stosuje się GPSR. Przykładem może być sprzedaż baterii i akumulatorów, dla której obowiązuje poświęcony jej akt prawny. Zatem, jeśli sprzedajesz produkty podlegające szczególnym regulacjom, to w Twoim przypadku będą miały one nadal zastosowanie, a dopiero w zakresie w nich nieuregulowanym zastosowanie znajdzie GPSR. 

 

Jakich produktów nie dotyczy GPSR?

 

Rozporządzenie GPSR nie ma zastosowania m.in. do:

  • produktów leczniczych do stosowania u ludzi ani do weterynaryjnych produktów leczniczych;
  • żywności;
  • pasz;
  • żywych roślin i zwierząt,
  • produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych;
  • produktów ochrony roślin;
  • antyków.

 

Podsumowanie

W powyższym wpisie wyjaśniliśmy, czym jest rozporządzenie GPSR, kogo dotyczy, a także do jakich produktów ma zastosowanie, a które zostały z zastosowania wyłączone. W kolejnych artykułach napiszemy więcej o obowiązkach wynikających z tego aktu prawnego, a także o planowanych karach za naruszenie tych przepisów. 

 

Powiązane artykuły

Aktualności prawne

GPSR – nowe obowiązki dla e-commerce

W tym wpisie wskażemy wspólne obowiązki wszystkich rodzajów podmiotów, o których była mowa w pierwszym artykule z serii dotyczącej GPSR. Opowiemy więc o wspólnych wymogach

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

WIELKANOC20

KOD WAŻNY DO 7.04.2024 roku, godz. 23:59

Wielkanoc w Kreatorze !

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

WIELKANOC

KOD WAŻNY DO 7.04.2024 roku, godz. 23:59

Wielkanoc w Kreatorze !

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!

OSZCZĘDŹ

20%

Z KODEM RABATOWYM

EXTRA20

KOD WAŻNY DO 18.09.2023 roku, godz. 23:59

Promocja na start w Kreatorze!

Odbierz aż 20% zniżki na wszystkie nasze dokumenty i pakiety. To idealny moment, aby zabezpieczyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż!